Originální trička získáte jako pozornost za poskytnutý dar

Foto Vojtěch Duda

OLOMOUC – Originální trička s tradičním ukrajinským ornamentem jsou od začátku letních prázdnin v nabídce UPointu v centru Olomouce. Na rozdíl od jiného sortimentu dostupného v informačním centru a obchodu Univerzity Palackého (UP) není ale tričko možné zakoupit. Získají ho pouze zájemci, kteří vloží finanční dar v minimální výši 300 korun do univerzitního Fondu pomoci Ukrajině. Prostřednictvím tohoto fondu se olomoucká univerzita snaží podporovat své studenty a zaměstnance, které postihl válečný konflikt na Ukrajině.

S nápadem vyrobit trička na podporu Ukrajiny přišla studentka Maryna Kovalová, která pochází z ukrajinské Oděsy a v loňském roce začala v Olomouci studovat na katedře komunikačních studií Cyrilometodějské teologické fakulty UP. „Nedávno se mě moje česká sousedka ptala, kde se dá koupit tričko na podporu Ukrajiny. Uvědomila jsem si, že i po několika měsících války mají Češi stále chuť pomáhat a ukázat svůj postoj. S panem rektorem Martinem Procházkou se pravidelně setkáváme a bavíme o potřebách ukrajinských studentů, při posledním setkání jsem tedy výrobu triček navrhla a on jednoznačně souhlasil,“ popisuje osmnáctiletá studentka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podle jejích slov bylo důležité vyřešit, jaké poselství by originální trička na podporu její země měla nést. „Nechtěla jsem protiválečná hesla, ale spíše něco typického pro naši kulturu. Prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka, s jehož lidmi jsme detaily projektu řešili, přišel se skvělým návrhem na ‚vyšyvanku‘. Pro Ukrajince je vyšívaná košile důležitým prvkem kultury, talismanem. Díky mým přátelům na sociálních sítích se mi podařilo najít úžasnou grafičku z Oděsy, která během krátké doby dokázala vytvořit moc krásnou kresbu pro náš projekt. Těším se, až naše trička uvidím v ulicích Olomouce,“ dodává Maryna Kovalová.

Na Univerzitě Palackého v současnosti působí více než 160 studentů a zaměstnanců z Ukrajiny. „Mnozí z nich se vlivem ruské agrese ocitli bez prostředků a podpory svých rodin, zároveň musí dál zvládat školu, práci a řada z nich se navíc zapojila do dobrovolnické činnosti. Prostředky, které se snažíme shromažďovat v našem Fondu pomoci Ukrajině, by měly sloužit k jejich dlouhodobé podpoře. Vlna solidarity vždy po nějaké době opadá, ale tito lidé stále potřebují naši pomoc,“ připomíná Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti UP.

Zájemci o originální designová trička s motivem ukrajinské „vyšyvanky“ si je mohou vyzvednout v UPointu na Horním náměstí v Olomouci. K dispozici je dámská i pánská varianta v několika nejběžnějších velikostech. Při převzetí trička je nezbytné předložit doklad o finančním daru (například výpis z účtu na mobilu) v minimální výši 300 korun na sbírkový účet Univerzity Palackého. Přispět lze také přímo na místě pomocí QR kódu. Bankovní účet fondu i QR kód najdete ZDE.