Darovaná sanitka vyjíždí z Olomouce pomáhat na Ukrajinu

Foto Jana Doleželová

OLOMOUC – Další praktickou pomoc poskytla Olomouc ukrajinskému městu Černivci. Ve městech na jihozápadě Ukrajiny se hromadí nejen uprchlíci z válečných zón, kde byla zdravotnická infrastruktura poškozena válkou, ale i zranění vojáci. Olomouc mu nyní posílá vybavený sanitní vůz.

„Naše město se stalo úkrytem mnoha lidí, v současnosti se jedná o více než 50 tisíc osob. Snažíme se plně zajistit, aby měli vše potřebné. Co ale nejvíce k zajištění služeb potřebujeme, jsou vozidla,“ uvedl starosta města Černivci Roman Klichuk. Zastupitelstvo města Olomouce proto vyhovělo žádosti města Černivci a na Ukrajinu pošle sanitní vůz, který bude dál zachraňovat životy. Darem ji město dostalo od Olomouckého kraje. „Chtěl bych poděkovat za to, že nám kraj daroval vysloužilou, ale stále plně funkčnía vybavenou sanitku, která ještě může pomáhat. S ukrajinským městem Černivci spolupracujeme už od samého začátku válečného konfliktu, proto jsem rád, že jeden z těch starších sanitních vozů bude smysluplně využíván tam, kde je zrovna potřeba, zatímco Olomoucký kraj brázdí nové moderní vozy,“ říká primátor Olomouce Mirek Žbánek. Město sanitku doplní o poloautomatický externí defibrilátor a čtyři profesionální záchranářské batohy ze svých vlastních zásob. 

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Sanitka na Ukrajinu vyjíždí z hasičské zbrojnice ve Chválkovicích ve středečních ranních hodinách a pojede přes Slovensko a Maďarsko do rumunské Suceavy, kde bude předána zástupcům Černivské městské nemocnice. „Vozidlo budeme převážet po vlastní ose, řízení a obsluhy se ujme olomoucký dobrovolný hasič, který je ve svém hlavním zaměstnání řidičem sanitky“, vysvětluje vedoucí odboru ochrany olomoucké radnice Jan Langr.

„Vyvézt záchranářské vozidlo mimo zemi EU je administrativně i technicky velmi náročný proces, proto bych rád poděkoval všem kolegům a dobrovolným hasičům, kteří se tohoto úkolu ujali,“ děkuje náměstek Major. „Víme, že se jedná o smysluplnou pomoc, která přispěje k záchraně životů,“ doplňuje náměstek olomouckého primátora Martin Major,  který má ve své kompetenci ochranu obyvatelstva.

Foto Jana Doleželová