Soos u Františkových Lázní aneb výlet do pravěku za bahenními sopkami a dinosaury

Podnikněte výpravu za prehistorickými zvířaty a do sopečné krajiny, kde vzduch čpí sírou a z kráterů a puklin uniká syčící plyn. Takové úžasné místo najdete v západních Čech, kde je oblast s dozvuky vulkanické činnosti. Vždyť Národní přírodní rezervace Soos je raritou nejen u nás, ale i v Evropě.

Sooská měsíční krajina

Celá sooská oblast je rozsáhlé rašeliniště s minerálním slatiništěm o rozloze 211 ha. Pro vaši bezpečnost a také pro ochranu přírody tudy vede po dně vyschlého slaného (minerálního) jezírka dřevěný chodníček, doplněný informačními tabulemi. Celková délka vycházkového okruhu je necelé 2 km.

Všude okolo uvidíte povrch země rozbrázděný erozí a pokrytý žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí a budete si připadat jako v „měsíční krajině“. Klikatící se povalový chodník vás povede kolem rašelinišť k Císařskému prameni. Minerální voda, která z něj vyvěrá má celoroční teplotu okolo 150 C a je silně železitá.

Život v třetihorách

Naučnou stezkou přijdete do míst, která mají svůj původ už ve třetihorách. Kdysi zde stékající dešťová voda a minerální prameny vytvořily jezírko s ideálními podmínkami pro život jednobuněčných řas rozsivek. Jejich křemičité schránky se později usazovaly na dně jezírka. Silná vrstva schránek se tak přeměnila v křemelinový štít.

Časem jezero zaniklo a plyny i minerální prameny pronikly křemelinovým štítem a utvořily krátery neboli bahenní sopky, odborně nazývané „mofety“. Jimi probublává oxid uhličitý vyvěrající z nitra země. Ale nebojte se nadechnout, vzhledem k malému množství není nebezpečný. Pouze ptáčci, létající nízko při zemi, podcení zrádnost plynu a zahynou.

Své útočiště zde našla řada chráněných živočichů, například v rákosí hnízdí jeřáb popelavý. Z rostlinné říše se zde daří mokřadním a slanomilným rostlinám. Soos rozhodně není nudné místo, bude vás udivovat svojí rozmanitostí během celého roku.

Kde se vzal podivný název Soos?

Jsou nejméně tři výklady vzniku tohoto jména. První možností je slovo Moos, německý výraz pro bažinu, další pojmenování je odvozeno od slova Satz, znamenající usazeninu a slovo Soos také v chebském německém nářečí znamená močál.

Sooské muzeum a dinosauři

Vstupné do rezervace zahrnuje také expozici do místního muzea nazvanou „Příroda Chebska a SOOSu“. Dále je zde Stanice pro záchranu živočichů, kde se starají o poraněné ptáky. Pro děti – a nejen pro ně – je velkým lákadlem paleontologická expozice „Dějiny země“ s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely dinosaurů v životní velikosti. Tak hurá do západních Čech na výlet s rodinou nebo přáteli!

Cesta do Národní přírodní rezervace Soos

Nejsnazší příjezd je autem po silnici č. 21 spojující Cheb a Františkovy Lázně, s odbočkou na Nový Drahov, to je cíl vaší cesty. Parkování je zdarma přímo před vstupem do rezervace. Pro hezký výlet můžete využít i vlakové spojení ze Skalné nebo Františkových Lázní. Zdatní turisté mohou do rezervace dojít po červené značce z Františkových Lázní.

Místo výletu

Karlovarský kraj, okres Cheb, město Skalná

Bližší informace k cenám vstupného a otevírací době naleznete na internetových stránkách Městského muzea ve Františkových Lázních www.muzeum-frantiskovylazne.cz.

Kontakt do muzea

Městské muzeum Františkovy Lázně
Kateřina 39, 351 34 Skalná
telefon:+420 354 542 033
e-mail: soos@muzeumfl.cz
http://www.muzeum-frantiskovylazne.cz
GPS: 50.1460639N, 12.4018533E

Kam se jít najíst a ubytovat?

Bistro Soos – v areálu Sooského muzea

Restaurace a penzion Kamenný Dvůr
Nový Drahov 18, 351 34 Třebeň, Nový Drahov
e-mail: p.bylik@centrum.cz
telefon: +420 607 531 261
www.pensionkamennydvur.cz