Pochopit se dá skoro všechno a ospravedlnit máloco, říká Bolek Polívka alias major Plíšek

Herec Bolek Polívka se v Brně po více než dvacetiletém vztahu oženil se svou přítelkyní Marcelkou! A to už spolu mají tři děti. V současné době můžeme Polívku vídat na ČT v repríze seriálu Případy 1. oddělení. Zde neodolatelně ztvárnil majora Plíška, který na vraždách slouží přes třicet let a je tak nejzkušenějším operativcem oddělení. Na první pohled vlídný stárnoucí muž, chorobně nepořádný samotář s cigaretou, který celý rok chodí v jedné košili a džínách. Všichni o něm ale vědí, že se mu přiznali nejtěžší vrazi, že pamatuje nejdůležitější případy oddělení, všechny odsouzené a při výslechu dokáže být nemilosrdný. Poslední tři roky už se chystá do penze, ty společenské novoty pro něj nejsou. S jistou nostalgií vzpomíná na zadrátované hranice a doby, kdy policie byla všemocná a pachatelé neměli šanci. 

Spojení Bolek Polívka a role policisty z kriminálky, to asi nikdo nečekal. Nabídl už vám někdo někdy roli policisty?

Jednou v divadle Husa na provázku, mi nabídli roli Sherlocka Holmese, to už byl zárodek. Ale Sherlock není policista ale detektiv, ale od této příležitosti vede cesta jen dolů.

Čím vás role oslovila, že jste se ji rozhodl přijmout?

Oslovil mě Ondra Vetchý. Chtěl, abychom spolu trávili více času, a že přichystáme něco velkého.

Nepůsobíte zrovna dojmem, že by vám „pravoúhlé“ policejní postupy a myšlenkové pochody byly blízké. Jak se sžije bohém s policejní úředničinou?

Major Plíšek, kterého hraju, je vlastně bohém. Takový bohém samotář.

Major Plíšek je podle tvůrců skrytým mistrem psychologie, zároveň i tak trochu „bordelář“. Každý herec svou roli obvykle obohatí o nějaký detail navíc. Čím jste okořenil Plíška?

Plíšek nosí na nose brýle.

Ve filmu i na divadle dokážete svým někdy sarkastickým až hořkým humorem zasáhnout srdce diváků. Největší Plíškovou zbraní je, že „najde skulinu do srdce každého kriminálníka“. Má vaše postava smysl pro humor?

Není to humor chtěný, ale takový mimochodem. Plíšek nechce nikoho rozesmát ani pobavit.

Slyšel jste někdy o kauzách, které opravdová mordparta řešila?

Vzdáleně ano, jeden případ se odehrával v Průhonickém parku. Zrovna kolem toho místa jsem se mockrát nic netušíc procházel s dětmi a pejsky a najednou tam stojím jako major Plíšek a hned jsem si na ty naše rodinné procházky vzpomněl.

Myslíte, po zkušenostech s vaší rolí, že se dají činy některých vrahů pochopit, případně ospravedlnit?

Pochopit se dá skoro všechno a ospravedlnit máloco.

Bolek Polívka * 31. 7. 1949

Narodil se jako nejmladší ze tří synů ve Vizovicích na Zlínsku. Své herecké a komické vlohy rozvíjel už na střední škole, kde platil za vyhlášeného baviče. Nějaký čas se svými humornými kousky vystupoval, záhy se však přesunul do Brna, kde vystudoval JAMU. V roce 1972 stál u vzniku známého divadla Husa na provázku, o jedenadvacet let později si splnil jeden z životních snů, založil své vlastní Divadlo Bolka Polívky.

Ve filmu se Polívka začal herecky angažovat v roce 1978, kdy si zahrál v Baladě pro banditu. Tři roky na to jej Věra Chytilová obsadila do snímku Kalamita. S Chytilovou spolupracoval i na filmech Šašek a královna a Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Nejvýraznější role Polívka ztvárnil v druhé polovině 90. let. Českým lvem byl oceněn jak za roli faráře Holého v Zapomenutém světle, tak za herecký výkon v Hřebejkově hořké komedie Musíme si pomáhat. Objevil se také v retro komediích Pelíšky a Pupendo. Televizní diváky baví Bolek Polívka v původních pořadech Bolkoviny a Manéž.

Své herecké nadání Polívka uplatňuje i v pantomimě, patří mezi přední představitele tohoto specifického uměleckého směru. Netradiční, hranice žánru překračující styl přenesl do svých autorských inscenací, například Am a EaPepéTrosečníkPoslední leč či Pezza versus Čorba. Inspiraci při jejich tvorbě čerpal zejména z klauniád, filmových grotesek a komedií dell´arte. Z jeho šesti dětí se herecké profesi věnuje dcera Anna a syn Vladimír.

Zdroj ČT