Vydejte se u Jankova na Benešovsku po stopách významné bitvy třicetileté války

Rekonstrukce bitvy u Jankova. Zdroj: blanik.net pro novinykraje.cz

Víte kde došlo k nejkrvavější bitvě třicetileté války na českém území? Stalo se to u středočeské obce Jankov. A právě po stopách této bitvy se můžete vypravit netradičně řešenou naučnou stezkou. Informační tabule jsou umístěny na kamenném podkladu a také zpracování historických událostí je velice zajímavé.

Naučná stezka „Po stopách bitvy u Jankova“

Stezka vás seznámí s velkou bitvou evropské historie, v níž se na okolních kopcích obce Jankov dne 6. března 1645 utkala císařská a švédská vojska. Bitva, které se na každé straně zúčastnilo asi 15000 vojáků, skončila porážkou císařských. Nenáročná okružní trasa, která začíná na jankovském náměstí, má celkem čtrnáct zastavení. Můžete se po ní vydat pěšky i na kole. Delší okruh stezky měří zhruba 14 kilometrů a kratší okruh vedený přes vyhlídku „U Hartman“ pouze 9 kilometrů.

První část stezky vás seznámí se stručnou historií bitvy u Jankova a hlavními postavami prvního celoevropského konfliktu známého jako třicetiletá válka. Podíváte se na místa nemilosrdných bojů i k památníku bitvy na návrší zvaném Habrovka. O tom, jak bitvu u Jankova prožil Lauri Torni – finský voják ve službách švédské armády – se dozvíte v jeho strhujícím vyprávění na prvních čtyřech panelech naučné stezky. Zbývající informační panely jsou věnovány například historii místních osad, přírodopisným zajímavostem či zdejším lidovým pověstem. Při vašem putování si v Odlochovicích nezapomeňte prohlédnout neobvykle řešené hasičské muzeum a zámek s přilehlým parkem. Za osadou Královna vstoupíte do Přírodního parku Džbány-Žebrák se soustavou jankovských rybníků a bohatým výskytem chráněné fauny a flóry. Opravdu po špičkách si zde můžete prohlédnout i evropsky významnou lokalitu soustavy Natura 2000 s názvem „Vlčkovice – Dubský rybník“. Odpočinout si můžete na romantických vyhlídkách „U Hartman“ či „U altánu“.

Procházku můžete zakončit návštěvou pamětní místnosti v budově mateřské školy. Je vzdálena jen několik kroků směrem ke kostelu. Jsou zde vystaveny historické dokumenty a exponáty související s Bitvou u Jankova a jejími dopady na zdejší kraj. Pamětní místnost je otevřena po domluvě na obecním úřadě – tel.: +420 317 833 209.
Od roku 2001 se každoročně v červnu koná turistický pochod „Po stopách bitvy u Jankova“ doplněný kulturním programem. Jeho trasu můžete projít pěšky či projet na kole.Sousední Ratměřická naučná stezka vás formou komixu seznámí s příběhem místního sedláka Oneše a jeho nelehkým životem v době třicetileté války. Stezkou vás provede oranžová šipka s pluhem.

Pozvánka na akci Bitva u Jankova. Zdroj: blanik.net pro novinykraje.cz

Bitva u Jankova

Významnou událost evropských dějin si můžete připomenout nejen na naučné stezce, ale i při vzpomínkové akcí „Bitva u Jankova”. V sobotu 7. března budou na návrší na Habrovce mezi Jankovem a Ratměřicemi opět řinčet zbraně. Večer před tím, 6. března, „obsadí“ švédské vojsko votický klášter. Letos to již bude 375 let od nejkrvavější bitvy třicetileté války na našem území – bitvy u Jankova.

Místo

Středočeský kraj, okres Benešov, obec Jankov

Kontakt

Kraj blanických rytířů, z.s.
tel.: +420 601 584 778
e-mail: spackova@blanik.net
www.blanik.net

Obecní úřad Jankov
Na náměstí 14, 25703 Jankov
telefon: +420 317 833 209, +420 317 833 219
e-mail: info@obecjankov.cz
www.obecjankov.cz

Tip na občerstvení a ubytování

Penzion a restaurace u Modré kočky
Táborská 71, 259 01 Votice
tel.: + 420 739 562 404, +420 604 235 359
e-mail: modrakocka@atlas.cz
www.votice-ubytovani.cz

Památník Jankov. Zdroj: blanik.net pro novinykraje.cz