Ztráta čichu a chuti může provázet nákazu koronavirem. Zpozorněte zejména, pokud nemáte rýmu

Ilustrační foto

V posledních dnech se celosvětově šíří názory odborníků, kteří mají za zato, že lidé, jež prodělávají onemocnění virem COVID-19, mohou trpět ztrátou nebo zhoršením čichu a chuti. Toto zjištění není přímo potvrzeno rozsáhlými vědeckými studiemi, protože na ně za současné situace není dostatek odborníků ani financí. Lékaři a nemocnice jsou obecně příliš přetížení péčí o nemocné, zdravotnické systémy v mnoha zemích se ocitají na pokraji kolapsu. Nicméně rostou počty případů, kdy se prokázala souvislost právě mezi problémy s těmito dvěma smysly a koronavirovou nákazou. Co to pro nás znamená?

Jak se přišlo na souvislost

Na jedné straně se zvyšoval počet pacientů s již prokázanou koronavirovou infekcí, kteří zmínili kromě jiných typických zdravotních problémů také zhoršení nebo úplnou ztrátu čichu a chutě. Na druhé straně se objevili lidé, jejichž hlavním problémem byla ztráta čichu a chuti. Ti následně absolvovali nejrůznější lékařská vyšetření, aby se zjistila příčina jejich problému, např. zánět dutin, nosní polypy, nádor na nosních sliznicích nebo nádor mozku. Negativní výsledky vedly k dalšímu pátrání, které nakonec skončilo u testů na COVID-19, jež se ukázaly pozitivní.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

 

Příčina a trvání ztráty smyslů

Jelikož se jedná o relativně nové zjištění, nelze přesně říci, jaké všechny konkrétní mechanismy stojí za popsanými skutečnostmi. Jedním z odborných názorů je, že koronavirus se váže na mukózní membránu v nose, a brání tak správné funkci čichového nervu. U lidí jsou čich a chuť spojeny, protože používají stejné druhy receptorů. Pokud se projeví problém s čichem, zpravidla je ovlivněno také vnímání chutí.

V této chvíli patrně každého napadne otázka, jestli je ztráta čichu a chuti trvalá. Naštěstí tomu tak nutně nemusí být. Mnoho pacientů uvedlo, že se jim tyto smysly vrátily (alespoň částečně), a to přibližně v rozmezí pěti až čtrnácti dnů.

U koho a kdy se ztráty čichu a chuti projevily

Ztráty čichu a chuti byly často zaznamenány rovněž u pacientů, kteří měli jen velmi mírné příznaky nebo vůbec žádné (tj. ani kašel, problémy s dýcháním, zvýšenou teplotu či zvýšenou únavu), takže si je mnohdy nedávali s nákazou vůbec do spojitosti. Jednalo se zejména o lidi mladší 40 let, jež teoreticky snášejí nákazu díky silnějšímu imunitnímu systému lépe než starší populace.

Obecně se uvádí, že tyto příznaky se zpravidla neobjevují hned v počátku infekce, ale mohou být o několik dnů  opožděny.

Jak to vypadá, když ztratíte čich nebo chuť

Pokud někdo ztratí částečně či úplně čich, tak se mu například stane, že necítí připalující se oběd na sporáku, kazící se odpadky v koši nebo to, že jeho dítě potřebuje naléhavě přebalit. Mnohdy si lidé ztěžují také na nechutenství, které jim způsobila ztráta chuti a čichu. Jídlo najednou začne být pouze výživnou „hmotou“ bez chuti a vůně, někdy s příměsí divné pachuti.

Symptomy nepodceňujte

Pokud najednou zpozorujete u sebe nebo někoho jiného poruchy chuti a čichu, a to zejména pokud nemáte rýmu (která tyto problémy způsobuje typicky také), nepodceňujte tyto symptomy. Může to znamenat, že právě proděláváte koronovirovou infekci. Okamžitě omezte styky s ostatními lidmi a zůstaňte v karanténě, dokud u vás nebude nákaza potvrzena nebo vyvrácena. Jelikož se jedná o poměrně nové informace, předejte je co nejvíce lidem.