Jak v současnosti nakupovat oblečení, obuv, knihy a nebalené pečivo? Co si nebudete moci koupit na tržišti?

Ilustrační foto

Obchody se postupně otevírají a ulice se zaplňují lidmi, kteří nedočkavě míří za nákupy. Zatímco v některých obchodech se kromě zvýšených hygienických pravidel příliš nezměnilo, v jiných je třeba respektovat opatření, která nákupy výrazně omezují. Není divu, že přibývá otázek, co vlastně jako zákazník můžete, nebo naopak nesmíte.

Nákup oblečení

Nejvíce je asi omezeno nakupování oděvů, protože prozatím platí zákaz zkoušení. Zkoušecí kabinky v obchodech jsou proto většinou zablokovány. Proč se vlastně oblečení nesmí zkoušet? Ministerstvo zdravotnictví uvádí jako důvod skutečnost, že při zkoušení přetahujete oblečení přes hlavu, a tím mohou na látce ulpívat kapénky s infekcí a přenášet se na další zákazníky. Zkoušení není v tuto chvíli možné nikde, tj. ani v hypermarketech, malých pouličních prodejnách či na tržištích.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nákup obuvi

Naproti tomu nákup obuvi není omezen. Boty si tedy můžete normálně vyzkoušet a rozhodnout se, jestli si je koupíte či nikoli. Platí samozřejmě pravidla zvýšené hygieny, tedy před zkoušením si vydesinfikovat ruce. Dále je nutné vydesinfikovat také obuv a klasicky zkoušet boty v ponožkách nikoli na holou nohu. Desinfekce obuvi je ovšem přínosem nejen v době koronavirové, protože právě zkoušení obuvi je možností, jak si snadno pořídit kožní plíseň, která se léčí velmi obtížně.

Nákupy knih

Knihu si zpravidla vybíráme nejen podle obalu či obsahu, ale také máme potřebu ji vzít do ruky a prolistovat. Můžeme však toto v dnešní době udělat? Ministerstvo zdravotnictví na svém webu výslovně uvádí, že knihu si prolistovat můžete. Podmínkou je dezinfekce rukou při vstupu do prodejny. Tuto dezinfekci musí zajistit provozovatel prodejny.

Nákupy nebalených potravin

V obchodech se samoobslužným prodejem potravin, např. malé samoobsluhy, markety, hypermarkety, musí být zajištěno, aby se před pečivem neshlukovali lidé a toto místo musí být vybaveno pomůckami osobní hygieny. Je samozřejmostí, že všichni lidé musí mít roušky, tudíž nepřidají k čerstvému pečivu čerstvou dávku svých virů a bakterií. U vchodu do takovéto prodejny musí být zákazníkům bezplatně poskytnuty jednorázové rukavice nebo třeba mikrotenový sáček, aby se nedotýkali zboží holýma rukama. Obecně pro všechny prodejny platí nutnost dodržovat vzájemný odstup nakupujících v prodejně na 2 metry, koordinovat fronty (např. pomocí značek na podlaze) tak, aby byl opět dodržen odstup minimálně 2 metry mezi zákazníky. Dále pak umístit dezinfekční prostředky u často dotýkaných předmětů (především kliky, zábradlí, nákupní vozíky) tak, aby byly k dispozici pro zaměstnance i zákazníky.

Nákupy na tržištích

Mnozí lidé s nadšením přivítali otevření tržnic a stánkový prodej. I zde platí, že minimální odstupy mezi jednotlivými stánky musí být 2 m, přičemž stejný odstup by měli dodržovat také zákazníci. U každého stánku musí být k dispozici dezinfekce. Počítejte však s tím, že na tržišti v současnosti nekoupíte potraviny určené k bezprostřední konzumaci (např. koláčky). Prodejci nesmí nabízet ochutnávky potravin a rovněž dovolit konzumaci potravin na místě. Jak již bylo řečeno výše, nesmí se zde zkoušet ani oblečení.

Zdroj: MZČR