Mobil jako potenciální zdroj nákazy. Jak správně čistit telefon v době koronavirové

Ilustrační foto

Říká se, že houbičky na mytí nádobí a mobily jsou největším semeništěm bacilů. Zatímco kuchyňskou houbičku můžeme po použití vyhodit, u mobilu si toto většina běžných smrtelníků dovolit nemůže. Jak s ním tedy nakládat, aby nám kromě zprostředkování komunikace nezprostředkoval také osobní seznámení s koronavirem či jinou úpornou infekcí? Jak a čím ho správně čistit?

Přenos koronaviru

Nakazit se koronavirem lze zejména dvěma způsoby. Prostřednictvím kapénkové infekce, kdy se virus šíří vzduchem, nebo tím, že virus ulpí na povrchu nějakého předmětu, kterého se dotkneme, a přeneseme si jej na sliznice (oči, ústa, nos), kudy pak vnikne do našeho těla. Státní zdravotní ústav ČR cituje zahraniční vědeckou studii, dle které virus COVID-19 vydrží na povrchu různých předmětů poměrně velmi dlouho. Například na mědi až čtyři hodiny, na kartonu až 24 hodin a dokonce dva až tři dny na plastu a nerezové oceli.

Mobily patří tedy právě do kategorie, kde se koronavirům líbí. Do stejné skupiny patří také např. počítačové myši, klávesnice nebo volanty aut. Pak stačí onen zmíněný nešťastný dotyk a my sami poskytneme viru zdarma převoz do vlastního organismu.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Umýt si ruce nestačí

Pečlivé mytí rukou je zásada číslo jedna, jenže ta sama o sobě nestačí. Po příchodu domů bychom měli umýt také mobil. Málokdy totiž máme mobil jen v kapse či kabelce. Mnoho lidí telefonuje přímo v obchodech, kde se samozřejmě dotýkají nákupních vozíků a košíků, v autobusech, kde se předtím drželi madla, apod.

Jak čistit

Nejjednodušším a také nejlevnějším způsobem je použití běžného mýdla nejlépe s desinfekční přísadou. Použijeme jemný hadřík, který mírně namočíme do vody s malým množstvím mýdla. Hadřík poté vykroutíme, musí být jen vlhký nikoli mokrý, abychom mobil nepoškodili, a přístroj otřeme. Poté opakujeme celou očistu ještě jednou, ovšem tentokrát hadřík namočíme pouze do čisté vody a opět samozřejmě pečlivě vyždímáme. Na čištění záhybů je dobré použít vatové tyčinky do uší, které také jemně namočíme do roztoku.

Při otírání mobilu musíme dát pozor, aby případná vlhkost nevnikla dovnitř přístroje, např. přes mikrofon a vstup pro nabíječku. Před čištěním se doporučuje mobil vypnout, samozřejmě odpojit z nabíječky, vyndat z obalu a vyčistit jak obal, tak samotný mobil. Mobil se může zapnout, až bude úplně suchý. Pokud používáme sluchátka, tak ošetřeme velmi opatrně také je včetně kabelů, protože se dostávají do těsného kontaktu s obličejem.

Čím čistit

Hadřík, který použijeme by měl být měkký a jemný, nikoli tvrdý a hrubý, a neměl by pouštět chlupy. Doporučuje se mikrovlákno. A samozřejmě musí být naprosto čistý. Kromě jemného mýdlového roztoku se doporučují antibakteriální přípravky na alkoholové bázi. Pokud se nám nechce nic čistit a máme nazbyt nějakou tu tisícovku, můžeme investovat do UV sterilizátoru pro mobily. (A nejen pro ně, některé lze použít také např. na dezinfekci menších předmětů jako jsou klíče atd.) Jejich cena se pohybuje přibližně mezi jedním až dvěma tisíci korun.

Pozor na spreje

Prostředky ve spreji nejsou k čištění mobilů vhodné, protože se mohou dostat, ať už přímo nebo prostřednictvím vytvořené vlhkosti, dovnitř přístroje, a poškodit ho.

Osvědčené tipy

Při čištění postupujte opatrně a s rozumem. Raději si přečtěte konkrétní doporučení výrobce nebo se informujte u svého prodejce. Někteří výrobci varují před nadměrným užíváním čisticích prostředků, protože mohou poškodit oleofobní  vrstvu displeje, která chrání mobil před šmouhami. Tuto vrstvu totiž stačí očistit pouze čistým hadříkem. Problém je však v tom, že my potřebujeme nejen čistit, ale zejména dezinfikovat. Proto je užitečné pořídit si na displej ochranné sklo. Pokud se nám zničí, a to nejen v důsledku čištění, ale třeba když mobil spadne na zem, je jeho výměna mnohonásobně levnější než výměna samotného displeje. Rovněž není k zahození silikonový kryt na zadní stranu mobilu. Je levný, sejmeme ho a očistíme bez jakýchkoli problémů.

Svůj mobil raději nedávejme do rukou jiným lidem. Mohou totiž  přenést virus dotykem a, pokud z něj budou volat, mohou na něm ulpět jejich kapénky.