Nová plomba – úder pro vaši peněženku? Proč někdo platí a jiný ne. Amalgám vs bílá plomba

Ilustrační foto

Zatímco dříve byla plomba lékařským úkonem, za který se nic nepřiplácelo, dnes vám na něj mnohdy nevystačí ani tisícovka. Přesto jsou mezi námi ještě i tací, kteří nemusí před návštěvou zubaře plenit své úspory schované ve slamníku, protože plombování zubu provede jejich lékař zdarma. Jak je to možné? Jaké jsouhlavní rozdíly mezi amalgámem a bílou plombou?

Není plomba jako plomba

Odpověď je velmi jednoduchá. Záleží na typu plomby, kterou zubař použije. Nejčastěji se setkáte s dvěma typy plomb, a to amalgámovou a kompozitní (tzv. bílou) plombou. Doplácet nebudete nic v případě, že zubař použije amalgámovou plombu, ta je totiž lékaři plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a je úplně jedno, u které zdravotní pojišťovny jste. V druhém případě budete plombu platit ze svého, protože pojišťovny ji většinou neproplácejí. Můžete ji pořídit za několik set korun, ale můžete končit i na třech tisících. Záleží na množství použitého a materiálu a náročnosti zákroku.

Ne každý zubař vám dá vybrat

Jsou lékaři, kteří dle konkrétního kazu posoudí, jaký typ plomby by byl vhodnější a dají vám možnost volby. Mnoho lékařů však dnes již pracuje pouze s bílými výplněmi. Existují také ordinace, kde budete platit za naprosto všechny úkony, protože nemají uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Díky zoufalému nedostatku zubařů ani zde není o klienty nouze.

Amalgám – pro a proti

Ve stomatologii se používá již více než 150 let. Je levný, může vydržet i dlouhé roky (osobně mohu říci, že i přes dvacet let) a přežije i to, pokud si někdy zapomenete řádně očistit zuby. Má totiž schopnost usmrtit bakterie, které se s ním dostanou do kontaktu. Nevýhodou na první pohled je estetický vzhled, tj. tmavé zbarvení. Pokud se můžete pyšnit větším množstvím těchto plomb, pak je lepší ve společnosti příliš neotvírat ústní dutinu. Nevýhodou, která sice není na první pohled vidět, která ale citelně zasáhne váš zub, je, že se vždy musí vyvrtat o něco více zubu, než zasahuje samotný kaz. Odvrtá se tedy i trocha zdravého zubu, protože amalgám se nedokáže navázat na zubní tkáň přímo. Amalgámová výplň však může za jistých okolností prasknout nebo vést k tomu, že zub praskne. Kaz se může utvořit na okem neviditelném místě, někdy i dlouho nahlodávat zub, aniž by o tom jeho majitel věděl. V tomto stadiu jej lze odhalit pouze rentgenovým snímkem.

Jsou amalgámové plomby nebezpečné?

Jedná se o slitinu kovového prášku tvořeného rtutí a dalším kovem, např. stříbrem. Nelekejte se však, že se otrávíte. Od r. 2019 je dle směrnic EU dovoleno používat pouze amalgám dozovaný, který se připravuje v uzavřené kapsli. Dříve se používal amalgám míchaný, který se připravoval přímo v ordinacích, a uvolňování rtuti hrozilo právě při jeho přípravě, zatímco v ústech alespoň dle odborníků riziko uvolňování rtuti již nehrozilo. Omezení amalgámu vyvstalo ze strany ekologů, ne zubařů. V některých zemích totiž průmyslově využitý amalgám putuje přímo do řek nebo půdy, protože nemají kvalitní odlučovače této látky.

Bílé plomby – výhody a nevýhody

Je tvořena fotokompozitem, což je syntetická pryskyřice. Její velkou výhodou je, že není v ústech vidět. Může mít různé zabarvení tak, aby co nejlépe splývala s barvou vaší zubní skloviny. Není kvůli ní třeba odvrtat  větší množství zubu, než je nezbytně nutné, protože k zubu těsně přilne. Na rozdíl od amalgámu, který je jakožto slitina kovů tepelně vodivý, nezpůsobuje jeho majiteli nepříjemné reakce na teplé a studené. Nevýhodou je vysoká cena a také velké nároky na preciznost provedení, jinak je s plombou problém. U takto ošetřených zubů je nutná pravidelná a důsledná hygiena.

Platíte za čas

Zhotovení bílé plomby je časově dosti náročné, proto jsou její ceny tak vysoké. Zubař musí používat tzv. kofferdam, což je blána, kterou dostanete do úst. Má zabránit tomu, aby se do ošetřovaného zubu dostala jakákoli vlhkost (např. sliny, kapka krve), jinak plomba dlouho nevydrží.  Nanáší se v několik vrstvách a každá vrstva se musí vytvrdit přibližně na cca 20 sekund modrým světlem.