Chcete zažít úžasnou podívanou na vodopády? Vydejte se do údolí Bílého Labe

Vodopády Bílého Labe. Zdroj: kraj-lbc.cz pro novinykraje.cz

V malebné krajině Krkonoš vás čeká pozoruhodná podívaná na kaskádu vodopádů na nespoutaném Bílém Labi. Tato řeka je levostranným přítokem Labe a pramení nedaleko Luční boudy. Vypravte se na nenáročnou vycházku údolím Bílého Labe.

Za krásou vodopádů

Vodopády jsou doslova přírodní fenomén, kde nám voda ukazuje svou sílu a energii. Když je dostatek vody, bývá v nich skutečná vodní bouře a je na co se dívat. Určitě stojí za to se k vodopádům Bílého Labe vydat.

Výchozím bodem výletu je Špindlerův Mlýn, parkoviště P3 u lanovky na Medvědín (parkoviště je pro držitele průkazky ZTP zdarma). Tato nenáročná trasa je vhodná pro rodiny s dětmi, jejichž cílem je Bouda u Bílého Labe. Cesta je upravená a vhodná pro seniory, osoby pohybující se s holemi, sjízdná pro kočárky a bez problémů též pro mechanické i elektrické vozíky. Stoupání je táhlé a vyžaduje dobrou kondici, převýšení je 250 m. Z parkoviště se vydejte po modré turistické trase. Půjdete směrem k rozcestí Pod Dívčí strání a kolem jednoho z bunkrů prvorepublikového opevnění. Odtud pokračujte k rozcestí Dívčí lávky, které je začátkem Labského dolu přes rozcestí Pod Jeleními boudami, stále podél toku řeky k úžasným místům, skrývajícím v různé vzdálenosti vodopády.

Velký vodopád je největším a nejznámějším čtyřmetrovým vodopádem Bílého Labe. Má slabý pravý proud, ale je-li mimořádně vysoký stav vody, oba proudy splývají.

Velký skok není příliš vysoký, ale určitě vás zaujme svým tvarem. V levé části je totiž téměř svislý a pod ním uvidíte velkou žulovou plotnu.

Balvanový vodopád (vysoký 5,5 m) dostal své pojmenování podle velkého balvanu, který byl pod ním zaklíněn. Dnes zde balvan neuvidíte, v roce 2006 jej odnesla povodeň.

Dlouhý vodopád je soustavou čtyř vodopádů o výšce 14,5 m.

Plotnový vodopád tvoří 20 m dlouhou skalní plotnu a je oblíbeným místem pro vášnivé fotografy.

Na stezce také můžete spatřit celou řadu pěkných malých peřejí. Do cíle cesty – Bouda u Bílého Labe, která se nalézá na křižovatce turistických tras od Špindlerova Mlýna, Špindlerovy boudy a od Luční boudy – dojdete po pětikilometrové vycházce. Zde si můžete odpočinout a občerstvit se, než zamíříte stejnou cestou zpět do Špindlerova Mlýna.

Trasa po modré značce

Špindlerův Mlýn, parkoviště P3 – Pod Dívčí strání-soutok (soutok Labe a Bílého Labe) – Dívčí lávky – Bouda u Bílého Labe – Špindlerův Mlýn

Délka: 10 km

Značení: modrá turistická značka, asfaltový povrchu po břehu Bílého Labe

Místo

Královéhradecký kraj, okres Trutnov, Špindlerův Mlýn

Kontakt

Informační centrum Špindlerův Mlýn
Špindlerův Mlýn 269, 543 51
tel.: +420 499 433 228
e-mail:
icspindl@krnap.cz
www.krnap.cz

Trasa k vodopádům Bílého Labe. Zdroj: mapy.cz