Proč si dát v této době pozor na závislosti a komu hrozí

Ilustrační foto

Jako by nestačil koronavirus samotný, číhají na nás různá další rizika, která s ním souvisejí. A to dokonce i tehdy, když virus naše tělo milosrdně mine a rozhodne se ubytovat v organismu někoho jiného. Některá nebezpečí totiž mohou vystrkovat své růžky přímo z koutů naší duše.

V čem nyní žijeme

Současná doba je totiž velmi příznivá pro rozkvět nejrůznějších závislostí. Protipandemická opatření zasáhla téměř každého z nás. Musíme více či méně přeorganizovávat své životy, měnit své zvyklosti, upouštět od starých hodnot a hledat hodnoty nové. Mezi hlavní faktory, které mnohé z nás ovlivňují, patří stres a obavy. Další skutečností, která lidské psychice rozhodně nepřidá, je nejistota – pocit, že nemůžeme události ovlivnit a také že nevíme, kdy vše skončí. Člověk obecně snáší mnohá omezení mnohem lépe, když má jasný termín jejich konce, než když vůbec netuší, kdy (a jestli vůbec) se jeho život vrátí do normálu. Zatímco někteří z nás jsou permanentně přetažení, jiné začala pohlcovat nuda a z jejich života se díky práci nebo studiu z domu vytratil pevný řád. I když to nezní příliš lákavě, je to právě určitá pravidelnost a povinnosti, co nám udává určitý směr. Do životů mnohých vstoupila také samota – omezení společenských kontaktů, nemožnost se scházet při sportu nebo posedět v restauraci, vydávat se ve skupinách na výlety…

Proč právě závislosti

Stres, přetěžování na straně jedné, nebo nuda na straně druhé, nejistota, samota – to vše jsou pro lidskou psychiku velké stresory. Ta se s nimi může vypořádat různě. Tradičně povolá do zbraně sport, koníčky, přátele, rodinu, odpočinek nebo přírodu a slunce. Jenže zkuste si zaběhat nebo zaplavat v obýváku. S přáteli a rodinou se můžete setkávat akorát tak v Google Meets a, když nyní vyrazíte do přírody, tak se utopíte v bahně a ještě promoknete na kost. Po slunci můžeme do jara vyhlásit celostátní pátrání.

Nabízí se zde ale jedna očividně schůdná cesta – cesta úniku. Pravidelná lahvinka spraví náladu a uvolní, zdvojnásobený příděl cigaret či travička také potěší. Čas výborně uteče u počítačových her a samotu zaženou sociální sítě. Endorfiny nabudí a pocit slasti přivodí větší tabulka čokolády. A hned je na světě líp. Jenže růžové brýle nám vydrží pouze na chvíli a pak je potřeba nasadit si je znovu.

Kdy začíná problém

Jednorázová „únikovka“ nevadí. Pokud se ale z výjimky začne stávat pravidlo, je nejvyšší čas zpozornět. A pokud nám únikovka začne nabourávat nebo dokonce řídit náš život, je přímo zle. Své by mohli vyprávět ti, kteří během prvního nouzového stavu přibrali deset kilo, protože se u nich rozvinulo nezřízené přejídání. Své vědí také lidé (nejen dospělí, ale i studenti), kteří z online pracovních úkolů plynule přešli k hraní počítačových her a nakonec prohráli peníze, své i odcizené rodině, v online kasinech. O zapíjení samoty a depresivních nálad po večerech a pak postupně po odpoledních i ránech by také mohl pohovořit nejeden člověk.

Koho závislosti ohrožují

Nikdy se nedá se 100% jistotou předpovědět, že ten či onen dotyčný propadne nějaké závislosti. Můžeme se pouze pohybovat v oblasti určité pravděpodobnosti. Genetika ovšem může sehrávat určitou roli. Proto lidé, kteří mají v rodině člověka závislého např. na alkoholu nebo jiných drogách, by si měli být raději preventivně vědomi zvýšeného rizika a zbytečně mu nechodit svým chováním naproti. Vznik závislostí je často spjat s určitými povahovými rysy, např. úzkostní lidé mohou mít zvýšenou potřebu uvolnit své vnitřní napětí, lidé se slabou vůlí nejsou schopni odolat lákadlu nebo lidé s nízkým sebevědomím se nechají lehce ovlivnit ostatními. Velkou roli také sehrává naše schopnost zvládat či nezvládat zátěžové situace a sahat po nejrůznějších berličkách.