Listopad je pro řidiče jedno z nejrizikovějších období

Ilustrační foto

Slunný podzim přechází do ponuré a mlhavé zimy. Zatímco v prosinci všichni tak nějak počítáme s tím, že musíme být na silnicích opatrní, protože dny jsou krátké a počasí ponuré, v listopadu v mnohých z nás ještě přetrvávají letní zvyky řízení. A právě proto můžeme za volantem spoustu věcí podcenit. Na co si dávat zejména pozor, abychom blížící se Vánoce nevítali  s končetinami v sádrovém obalu a autem v autoservisu, nebo o co hůře na vrakovišti?

Vrtochy počasí

Listopad je z hlediska meteorologických podmínek jedním z nejnáročnějších období pro motoristy. Střídání různých druhů počasí, snížená viditelnost ráno i odpoledne při návratech domů a navíc se začíná objevovat i námraza, zpravidla když s ní vůbec nepočítáme.

Nízké slunce

Tento problém znáte také z jara. Sluníčko je na obloze nízko, takže vám svítí do očí. Lehce pak můžete přehlédnout chodce, cyklistu nebo motorkáře. Použijte stínítko (ne vždy ale plnohodnotně pomůže), zkuste si také nastavit výše sedadlo a rozhodně se vyplatí odstranit z předního skla nejrůznější šmoujhy a také sbírku přischlých much z léta. Pokud máte citlivé oči, začnou bolet a slzet, čímž snižují komfort vidění. Je dobré mít po ruce sluneční brýle.

Mlhy

Pozor na ně. Když vjíždíte do mlhy, přepněte z denního svícení na potkávací světla a zapněte mlhovky, jinak vás ostatní řidiči neuvidí. Po projetí mlhy mlhová světla vypněte, mohou nepříjemně oslňovat řidiče jedoucí za Vámi. Myslete také na to, že v mlze můžete vnímat vnější vjemy odlišně, např. můžete zaměnit stojící vozidlo za jedoucí, máte zkreslené vnímání rychlosti pohybu aut a vzdálenost od okolních předmětů se zdá větší, než je reálně. Pravděpodobnost usmrcení účastníka silničního provozu za mlhy je dvakrát vyšší než za běžných podmínek!!!

Spadané listí

Spadané listí na silnici často klouže.  Raději předvídejte a v úseku se silnou vrstvou spadaného listí zpomalte, zabráníte tím nebezpečí smyku.

Aquaplaning

Aquaplaning většinou vzniká, když se na silnici vyskytuje větší množství vody. Vzorek pneumatiky ji pak nestíhá všechnu odvést, a kolo ztrácí kontakt s vozovkou. Auto se tak stává nezvladatelným a dostává se do smyku. Pokud je tedy na silnici velké množství vody, zpomalte. Pokud už k aquaplaningu dojde, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte oběma rukama pevně volant ve směru jízdy.

Snížená viditelnost

Světla pro denní svícení slouží pouze pro svícení za běžného denního světla. Za snížené viditelnosti je musíte nahradit obrysovými a potkávacími světly. Mnozí řidiči si neuvědomují, že denní světla svítí pouze v předu, takže za snížené viditelnosti není auto zezadu vidět.

Světla pro denní svícení musíte přepnout na obrysová a potkávací světla při jízdě:

  • za tmy a za šera,
  • za mlhy, hustého deště nebo sněžení,
  • v úseku označeném dopravní značkou „Rozsviť světla“,
  • v tunelu.

Rovněž nepodceňujte nebezpečí srážky se zvěří. Užitečné rady, jak jí předcházet a co dělat či naopak nedělat, když už k ní dojde, najdete zde. Dále nezapomínejte na zimní přezutí. O tom, co řidičům ukládá zákon, jsme psali zde.

Přejeme šťastný návrat z vašich cest, a to nejen v listopadu.

Zdroj: BESIP