Od zítřka začíná dobrovolné antigenní testování obyvatel na COVID. Kde vás otestují zdarma a jak postupovat

Ilustrační foto

Nakažené osoby jsou infekční již dva dny před tím, než se u nich projeví první příznaky nemoci. U někoho se dokonce žádné příznaky projevit nemusí. Infekční můžete být tedy i přesto, že se cítíte zdravě, proto značná část lidí šíří onemocnění COVID-19 zcela nevědomě. Cílem dobrovolného preventivního testování veřejnosti s využitím antigenních testů je včasné odhalení infekčních osob, a tím omezení dalšího šíření nemoci. Testování začne zítra, tedy od 16. 12. 2020 a skončí 15. 1. 2021.

Proč se nechat testovat?

Ověříte si, zda proděláváte onemocnění COVID-19 či nikoli. Pokud zjistíte, že jste právě nemocní, můžete včas přijmout preventivní opatření a zabránit dalšímu šíření nákazy. Ochráníte tak nejen své blízké, ale také zabráníte zavlečení nákazy do pracovního kolektivu a ochráníte rizikové osoby  ve svém nejbližším okolí (zejména starší a nemocné). Omezením šíření onemocnění COVID-19 přispějete ke zlepšení epidemiologické situace v ČR a návratu k normálnímu životu. V neposlední řadě pomůžete zjistit, jaká je skutečná epidemiologická situace v ČR.

Proč právě nyní?

Načasování preventivního plošného testování před vánočními svátky není náhodné. K přenosu onemocnění dochází nejčastěji v rodinách, jelikož doma obvykle nelze dodržovat přísná protiepidemická opatření. Absolvování antigenního testu před návštěvou příbuzných během Vánoc je možností, jak můžete své nejbližší před nákazou ochránit. Nejdůležitější je chránit zejména starší osoby, u kterých je vyšší riziko závažného průběhu nákazy COVID-19. Nikdo z nás si nepřeje být na Vánoce nemocný, v horším případě strávit vánoční svátky v nemocnici.

Kdo se může nechat testovat?

Všichni občané ČR, kteří se prokáží průkazem pojištěnce nebo náhradním dokladem. Na rozdíl od jiných zemí je možné se nechat testovat opakovaně, avšak nejvýše jedenkrát za 5 dní.

Jak probíhá testování?

Testování probíhá prostřednictvím antigenních testů. Na webu MZ ČR naleznete seznam odběrových míst, testují i vybraní praktičtí lékaři. Ve vámi zvoleném termínu se dostavíte na odběrové místo. Potřebujete občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Po odběru počkáte ve vyhrazeném prostoru na výsledek testu, který se dozvíte nejpozději do 20 minut. Dle výsledku obdržíte instrukce k dalšímu postupu.

Kde se nechat otestovat?

Testování bude primárně probíhat v Síti antigenních odběrových center v páteřní síti odběrových míst v jednotlivých krajích.

Na tuto síť navazuje sekundární síť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb (praktičtí lékaři, ambulantní specialisté). To znamená, že můžete kontaktovat svého praktického lékaře či ambulantního specialistu (např. svého zubního lékaře) a sjednat si vyšetření. Zapojených lékařů je již přes 1 000 a dále se zapojují.

K posílení odběrových center a odběrových míst jsou využity mobilní odběrové týmy Armády České republiky a týmy Hasičského záchranného systému. Pro řízení kapacit a usnadnění testování pro občany je spouštěn Centrální rezervační systém.

Zdroj: MZČR