Za přírodou a relaxací přímo v centru Prahy

Procházka, park, stromy
Příroda uprostřed Prahy, to je park Stromovka.

Že je Central park pouze v New Yorku? Kdepak, i v naší milované Praze jeden takový máme. Síť spletitých cest a stezek, vodních ploch a dětských hřišť najdete přímo v centru města. Tato zelená oáza vznikla už ve 13. století jako lovecká obora a byl zde postaven letohrádek. Dnes se park Stromovka využívá hlavně k rekreaci a odpočinku.

Královská obora (lidově zvaná Stromovka) je jedním z největších veřejných přírodních parků v Praze. Dnes se její rozloha pohybuje kolem 95 ha. V 19. století byla přetvořena z obory na městský park a otevřena veřejnosti byla v roce 1804.

V posledních letech prošla Stromovka velkou rekonstrukcí. Tři rybníky se zcela revitalizovaly a v roce 2016 se v místech nejvíce promáčených luk vytvořily dva nové. Obnovil se i „Dubový pahorek“, který kdysi býval ostrůvkem. Bylo vysázeno téměř 200 stromů a zrenovované chodníky a cesty. Díky tomu si můžete nerušeně užívat krásnou procházku po molech a cestičkách mezi vodními plochami celoročně.

Jezírko, posezení, příroda
Odpočiňte si u jezírka a načerpejte nové síly z přírody.

V horní části parku se nachází dětské hřiště Kaštánek. Je rozděleno do tří částí dle věku (1-16 let) a vedle hřiště je plocha pro míčové hry. Nebojte se tedy vyrazit do parku i s dětmi, hřišť je tu pro ně víc než dost.

Pokud jste milovníci grilování, jsou tu pro vás připraveny grily na čtyřech piknikových místech. Dvě místa se nachází podél Podmokelské dráhy a další dvě u cesty na Císařský ostrov. Pokud jsou všechna místa obsazená, je dovoleno rozdělat gril i jinde.

Oborou vede naučně zábavná stezka Stromovkou za poznáním. Stezka návštěvníky nejen informuje o fauně, flóře a historii parku, ale také láká ke sportovnímu vyžití. První informační panel najdete u vstupu do Stromovky u Výstaviště a poslední u letohrádku.

Kde se můžete občerstvit:

V roce 1689 byla poblíž Velkého rybníka, který byl v oboře vybudován, postavena královská dvorana, dnešní Šlechtova restaurace. Tato chátrající památka stojící na břehu bývalého rybníka byla od roku 2017 v kompletní rekonstrukci a v dubnu 2020 byla znovu částečně otevřena.

Restaurace, louka
Restaurace ve Stromovce před rekonstrukcí.

Jak se do Stromovky nejlépe dostanete:

Do městského parku Stromovka je možné se dostat několika bezbariérovými vstupy, které vám usnadní procházku s kočárkem. Hlavní vstup do parku je z ulice U Výstaviště (zastávka Výstaviště – tramvaj č. 12,17 a 24). Další vstupy do parku jsou z ulice Nad Královskou oborou, z náměstí Pod Kaštany a z ulice Gotthardská (bus č. 131 – zastávka Sibiřské náměstí).
Přístup se schodištěm je z ulice Kamenické. Pokud byste v létě chtěli využít lodní dopravu, nasedněte na parník společnosti provozující pražskou lodní dopravu a vystupte na zastávce ZOO Praha.

 

Místo:

Kraj: Praha
Okres: Praha
Město: Praha

Kontakt:

Královská obora Stromovka – MHMP

Odbor ochrany prostředí MHMP
Jungmanova 35, Praha 1
170 00 Praha 7 – Bubeneč

Tel: +420 236 007 096
E-mail: info@praha.eu
Web: www.praha.eu