Popadněte dech a vystoupejte na rozhlednu Děd u Berouna

Rozhledna Děd u Berouna. Autor: Jiří Marounek. Zdroj stredovek.com

V berounských lesích na jihovýchodním okraji Křivoklátské vrchoviny se skrývá pohádkově romantická rozhledna Děd, stojící na stejnojmenném kopci. I když nepatří mezi nejvyšší české rozhledny, přesto nade všechny vyčnívá. Tato pohledná kráska s cimbuřím se může pochlubit jedním prvenstvím, je nejstarším rozhlednou postavenou Klubem českých turistů. 

Cihlová rozhledna Děd na vrcholu Děd (493 m), která byla dokončena v roce 1893, potěší milovníky romantiky. Má téměř pohádkovou podobu hradní věže s výškou 12 m a na vyhlídkový ochoz s cimbuřím vystoupáte po 56 schodech. Výhled je částečně zakrytý vzrostlými stromy. Ale i tak rozhodně stojí za to sem zavítat a vnímat tuhle kouzelnou „dědovu” krajinu.

Rozhledna Děd u Berouna. Autor: Jiří Marounek. Zdroj: stredovek.com

K volně přístupné rozhledně po celý rok vás zavede modrá (3,5 km) nebo červená (4,5 km) turistická značka. Obě mají výchozí bod z města Berouna a částečně kopírují „Talichovu naučnou stezku”. Příjemnou procházkou se tak seznámíte s legendárním dirigentem a vášnivým turistou Václavem Talichem a budete kráčet cestou, kudy sám chodil.

Kaple Bolestné Panny Marie a studniční stavení, Samota U studánky, Beroun. Autor: Gampe (CC BY-SA 4.0)

Ještě než vstoupíte do křivoklátských lesů, minete na okraji Berouna novogotickou kapli Bolestné Panny Marie. Byla postavena na místě dřívější poutní kaple u údajně léčivého pramene a spolu s kapličkou nad studánkou je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Další trasou, jak se dostat k rozhledně, je cesta z obce Zdejcina, kde můžete zaparkovat a vydat se po zelené turistické značce do vrchu. Příjemná procházka pěknou cestou je možná i s kočárky nebo na kole. Po přibližně 1,5 km dojdete do cíle. Dopřejte si pohodový výlet za pohádkovou věží Děd.

Místo

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Město: Beroun

Kontakt

Městské informační centrum Beroun
Husovo náměstí 69
26601 Beroun
tel: +420 311 654 321
e-mail: mic@mkcberoun.cz
www.mesto-beroun.cz

Rozhledna Děd u Berouna, výhled. Autor: Jiří Marounek. Zdroj: stredovek.com
Rozhledna Děd u Berouna, schodiště. Autor: Jiří Marounek. Zdroj: stredovek.com
Rozhledna Děd u Berouna, pamětní deska. Autor: Jiří Marounek. Zdroj: stredovek.com