Za celodenní jízdné po Praze nezaplatíte více než 120 korun. Novinku nabízí apikace Lítačka

Zdroj: MHMP

PRAHA – Pražané a návštěvníci metropole mohou na jízdném nově ušetřit. V aplikaci PID Lítačka přibylo denní zastropování jízdného – tzv. capping. Cestující, kteří si v rámci aplikace kupují jednorázové jízdenky, již za den nezaplatí více, než je cena denního jízdného. Zastropování jízdného platí na území Prahy, tedy v pásmech P+0+B.

Digitalizace usnadňuje cestování po městě a otevírá možnosti, které dříve nebyly možné. Celý proces odbavování je díky tomu rychlejší, a tím pádem i levnější. Jakmile cestující v rámci jednoho dne využijí v mobilní aplikaci PID Lítačka jízdenky v celkové hodnotě 120 Kč (nebo 60 Kč v jejich zlevněné variantě), což odpovídá ceně denní jízdenky, nová aplikace jim automaticky nabídne možnost cestovat až do 01:30 hodin následujícího dne zdarma.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Jako město samozřejmě chceme lidi motivovat k tomu, aby nejezdili na černo, a tomu, myslím, nejvíc pomůže, když nastavíme férové podmínky a různé možnosti odbavování. Podobný systém se navíc osvědčil již v řadě evropských měst, proto jsem rád, že jsme k tomu přistoupili i v Praze, vnímám to jako krok správným směrem,“ uvádí primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Při nákupu různé kombinace jednorázových jízdenek se tak mohlo stát, že celková cena všech jízdenek překročila hodnotu celodenní jízdenky. Aplikace tak sama cestujícímu nově nabídne doplatit pouze částku, která zbývá do ceny celodenní jízdenky.

„Zastropování ceny za celodenní cestování po Praze je dalším z nástrojů, které zjednodušují pohyb lidí po městě, aniž by se museli nějak zásadně zajímat o nejvýhodnější tarifní nabídky. Naším společným cílem je, aby aplikace PID Lítačka umožňovala lidem cestovat beze strachu, že si na svou cestu nekoupí tu správnou jízdenku. Díky PID Lítačce už nyní nemusíte studovat, za kolik jet – aplikace vám podle vyhledaného spojení najde správnou cenu sama,“ dodává ředitel ROPID Petr Tomčík. Navíc již brzy přibyde třeba přímá možnost platit za parkování v zónách placeného stání.

Zastropování jízdného je dostupné pouze pro jízdenky v aplikaci PID Lítačka od verze 3.8.0., započítávají se do ní jízdenky aktivované pouze na jednom zařízení a v rámci jednoho účtu, které se časově překrývají maximálně o 5 minut. Do budoucna město zvažuje zastropování i celoročního jízdného.

Změnu v jízdném zajistila městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšiřuje ve spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy (ROPID).