V metropoli žije několik milionů potkanů. Začalo jejich plošné hubení

Ilustrační foto

PRAHA – Pražské vodovody a kanalizace opět začali s celoplošnou deratizací stokové sítě. Ta je plná potkanů a jejich počty je potřeba snížit. Návnady budou umístěny přímo ve stoce, nikoli na povrchu, pejskaři se tak o své mazlíčky nemusí bát.

Deratizace začala v dubnu a bude probíhat až do konce října. „Tradičně začínáme na území Městské části Praha 1. Deratizátoři se nejdříve objeví na Novém Městě. Následně se přesunou do dalších lokalit vytipovaných jako rizikové,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pracovníci společnosti letos ošetří 13,5 tisíce kanalizačních vstupů. Na každý z nich využijí zhruba jeden kilogram návnady. „Naprosto bez obav o své mazlíčky mohou být pejskaři. Naši pracovníci totiž ukládají návnady přímo do kanalizační stoky nikoli na povrch,“ zdůraznil Mrázek.

K hubení potkanů společnost používá přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

V pražské kanalizační síti žije několik milionů potkanů a jen díky pravidelné deratizaci se jejich počty daří udržovat na přiměřené úrovni. Mnoho potkanů se však objevuje i v okolí popelnic a na neošetřované zeleni, kam se vyhazují odpadky. Také zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. „Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ dodal mluvčí.