Nábřeží na Praze 7 pomalu ožívají. Zatím pod rukama architektů

Vítězná podoba vizualizace nového parku U Vody má podle architektů podtrhovat svobodu a svébytnost. Začlenili do ní i komunitní zahradu. Vizualizace | Atelier YYYY

Rozdíl mezi oblíbenou Náplavkou v historické části Prahy a sedmou městskou částí je evidentní. Průmysl a přeprava se podepsaly na podobě Vltavy, která lemuje Prahu 7. Díky snaze mnoha lidí se ale rýsují projekty, kdy obyvatelé mohou na řeku nejen vidět, ale i se jí dotknout a trávit u ní čas. 

Osvěžit se u řeky

„Z Trojské kotliny a holešovického meandru se ukazuje, že zájem o konstruktivní spolupráci ze strany městských částí nese ovoce. Nejsou to jen projekty, které zajišťuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, jako zmíněná kotlina, Rohanský ostrov, lávka HOLKA či Vltavská filharmonie, ale důležité části mozaiky jsou také menší projekty, jako úpravy nábřeží pod holešovickou tržnicí,“ sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. „Na Praze 7 jsou místa, která byla blízko řece, ale nedalo se k ní dostat. V roce 2018 jsme stáli u založení Příměstského parku Trojská kotlina, jehož cílem je společná péče o cenné krajinné území a další rozvoj,“ vysvětlila místostarostka Lenka Burgerová. Jedním z prvních projektů je park U Vody mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků. Obyvatelé sedmičky se tak příští rok dočkají prostoru pro sport a odpočinek.

Protipovodňová opatření jako limity

„Momentálně je toto území s divokou vegetací a spontánními konstrukcemi pro skejty. Navrhli jsme ho tak, aby si ho návštěvník svobodně užíval i s komunitní zahradou a postindustriální prvky,“ popsala Tereza Mácová z Atelieru YYYY, jehož členové se museli vyrovnat například se šestimetrovou protipovodňovou stěnou či oživením místa pod mostem Barikádníků. 

Pro obyvatele Prahy 7 je také zásadní revitalizace Císařského ostrova. Rozšíření koryta se štěrkovými ostrůvky a protipovodňový park s vodními koryty bude rekreační srdce Trojské kotliny. Přínosy přinese také revitalizace nábřeží Stromovky, kde dojde ke zklidnění dopravy a k pomyslnému přiblížení Stromovky k řece.