Šlechtova restaurace na své dokončení stále čeká

V hlavním sále Šlechtovy restaurace je barokní sál s obnovenou štukovou výzdobou a nově provedenými malbami. Foto | Praha

V polovině minulého roku se veřejnosti otevřel nově zrekonstruovaný sál Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Nad další etapou zatím visí otazníky. Po letech chátrání už prostory aspoň částečně slouží Pražanům. 

„Nyní je dokončena většina interiérů a přístupná jsou podloubí i terasa, takže se tu několikrát do měsíce konají svatby, koncerty vážné hudby, firemní akce nebo rodinné oslavy,“ sdělila pražská radní Hana Třeštíková. 

Druhá část oprav

Ke druhé etapě rekonstrukce dopracovávají pražští úředníci s památkáři její dokumentaci. Projektově je to však připravené. Zejména návrh restaurace a gastrovybavení, nová venkovní kolonáda, restaurování litinového altánu a zahradní úpravy. 

„Projekt obnovy takto cenné, složité, a navíc úplně zdevastované památky je výzvou sám o sobě. Pracovali jsme na něm průběžně od roku 2000 a zažili při prosazování záchrany stavby mnoho pozitivních, ale i frustrujících období,“ sdělil architekt Mikuláš Hulec z kanceláře Hulec & Špička Architekti. 

Plány se mění v čase

Původní představa sedmé městské části o obnově a využití areálu byla velkorysá, ale na základě požadavků hlavního města se začalo slevovat. Zrušily se venkovní toalety, výstavní prostor i zasklení novogotické arkády. Záchody jsou ovšem teď v plánu v blízké Kaštance. Zatím město ve Šlechtovce proinvestovalo 220 milionů korun. Původní odhady z roku 2015 se pohybovaly kolem 160 milionů. Za první etapu se ale zaplatilo asi 135 milionů. Odhadovaná celková cena bude zřejmě skoro 300 milionů korun.