Klíč k úspěšné akvizici nemovitosti: konat kvalifikovaně a okamžitě

Na českém trhu se stále objevují zajímavé příležitosti k akvizicím. V PSN jsme v uplynulých letech každý rok utratili za nákupy několik miliard korun. Každá naše akvizice je pro společnost důležitá. Liší se pouze v tom, že o některých nemovitostech se více hovoří díky jejich historii či příběhu. Zároveň vždy zachováváme jejich původní hodnoty, respektujeme originální architekturu a historii místa, jen jim vdechujeme nový život.

Tato turbulentní doba a zcela nové nepoznané faktory, jako dva roky s covidem a tři měsíce války na Ukrajině spolu s rekordní inflací a extrémně rostoucími náklady na energie a stavební materiály, mění priority investorů i vlastníků nemovitostí. Všichni pečlivě zvažují, jak co nejefektivněji zhodnotit své úspory. Jestli do realit nyní investovat, nebo naopak využít současnou situaci vysokých cen a prodat. Z pohledu kupujícího je zásadní dobře si vyhodnotit ekonomickou i celkovou smysluplnost akvizice. A v případě pozitivního rozhodnutí pak mít dostatek finančních prostředků a jednat rychle.

Přes šablonu to nejde

Proces akvizice musí projít fázemi vzájemného pochopení, dohody a pak akce. Pomineme-li povinnost 21denní lhůty pro zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí, tak časový interval můžeme být různý. Z naší historie známe extrémy od pár dnů až do několika desítek let. V procesu jednání a nákupu považujeme za klíčové: platební akceschopnost, pochopení, trpělivost, poctivost a férové jednání.

Emoce vs. byznysová čísla

U většiny našich nákupů rozhodují reálná čísla, což je bezpochyby jedním z důvodů, proč je PSN stabilní firmou působící na realitním trhu přes 30 let. Nezavrhujme ale ani emoce. Některé emotivní vlivy nám otevřely cestu ke koupi ikonických nemovitostí, kterých s odstupem času nelitujeme, ba naopak. Třeba v případě Tančícího domu se do rozhodovacího procesu promítla touha majitele firmy jej vlastnit a vize, kam jej dál posunout. Dnes vydělává a je ozdobou našeho portfolia.

Neustále hledáme další smysluplné akvizice

Pro každý rok máme individuálně určený plán, který plníme s cílem průběžně doplňovat nabídku PSN o vhodné nemovitosti. Jsme připraveni koupit jak vilu na lukrativním místě, tak činžovní dům, kancelářskou budovu, komerční objekt, ale i pozemek pro novou výstavbu. V loňském roce jsme například pořídili pozemek na Vinohradské ulici (po bývalé budově Transgasu), kde plánujeme ve spolupráci s Pentou rezidenční development. Nově jsme také rozšířili své aktivity do Brna akvizicí areálu od spolčenosti innogy ČR, který přebudujeme na polyfunkční projekt. Naše portfolio chceme co nejvíce rozšířit – chuť i prostředky na to máme. V následujících 5 letech plánujeme nakoupit nemovitosti a pozemky za 10 miliard korun.