Třídíte papír? Podívejte se, proč je důležité ho sešlápnout

Zdroj: Pražské služby

PRAHA – Nad tříděním jako takovým se dnes nikdo nepozastavuje, ale ve většině měst stále pokulhává efektivita využívání nádob. Krátký spot Proč je důležité na to šlápnout natočily Pražské služby s hercem Vaškem Matějovským. Herec v něm ukazuje, o kolik odpadu navíc se vejde do kontejneru na papír, když je odpad sešlápnutý nebo nařezaný.

V Pražských službách kvůli tomu do modrého kontejneru vyřízli dva pozorovací otvory, aby bylo vidět, jak se prostor uvnitř plní. Kontejner uvnitř rozdělili přepážkou. Matějovský si připravil stejný počet krabic pro obě poloviny. Do jedné části odpad házel nesešlapaný, do druhé pak krabice poctivě sešlapal a nařezal. Rozdíl byl ohromný. Zatímco do první poloviny se nevešel ani původní počet krabic, do sešlapané sekce by se vešel ještě minimálně dvojnásobek odpadu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Přeplněné nádoby jsou evergreenem debat s občany. Zabýváme se každým podnětem. Pokud je to možné, zvýšíme kapacitu nádoby i svozů, ale to nejde dělat donekonečna. Mámě ověřeno, že v zásadě stačí jeden člověk, který do kontejneru narve velký předmět a už je problém. Typicky jde o krabice od velkoplošných televizí nebo nábytku. Problém představují i velké plastové barely. Samostatnou kapitolu představují černí pasažéři v podobě některých živnostníků. Ti využívají nádoby na tříděný odpad místo toho, aby si platili svou popelnici, jak mají,“ vyzdvihuje nejčastější problémy s tříděním odpadu mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

„Spot navazuje na krátká videa z loňského roku, které jsem s Pražskými službami natočil pro kampaň Šlápni na to! Tohle je volné pokračování této kampaně. Tentokrát formou takového netradičního experimentu, aby všichni viděli, že naše předchozí apely mají opodstatnění,“ dodává Matějovský.