Máta – vděčná trvalka. S jakými zdravotními problémy vám může pomoci

Zdroj: https://pxhere.com/

Máta patří bezpochyby nejen k velmi chutným, ale také léčivým rostlinám. Obšťastní zejména ty, kteří na zahradničení nemají příliš času. Je totiž velmi nenáročná, daří se jí na zahrádce i v květináči. Navíc si můžete vybrat z celé řady druhů. Jak může prospět našemu zdraví a v jaké podobě si ji připravit?

V našich končinách se mezi nejrozšířenější druh máty řadí máta peprná. Právě listy obsahují velké množství éterického oleje, jehož hlavní složkou je zejména mentol, a to přibližně celých 60 %. Díky své silně aromatické chuti a peprmintové vůni je nezaměnitelná. Čaj z ní připravený nejen osvěží, ale může pomoci s řadou neduhů.

Nechutenství a trávicí problémy

Máta je známá svými pozitivními účinky na trávení. Právě proto bývá často přidávána do bylinných směsí na trávení. Podporuje totiž vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Rovněž pomáhá při problémech s nadýmáním při příznacích dráždivého tračníku, podporuje také funkci střev a uvolňuje napětí, čímž zmírňuje křeče při trávení. Je vhodná tedy i při průjmu. Některým lidem pomáhá od pocitu zvracení a v neposlední řadě zlepšuje chuť k jídlu. Takže ji lze používat před jídlem jako nealkoholický aperitiv. Nápoj z ní připravený má zejména smysl pít pomalu po malých doušcích, nikoli obrátit do sebe na ex půl litru s tím, že pro dnešek máme splněno.

Nachlazení

Při rýmě, bolestech v krku či kašli může máta pomoci jako podpůrný prostředek, protože má mírně antiseptické (tj. desinfekční) vlastnosti. Může sloužit v podobě teplého čaje, ale ideální je (zejména při rýmě) její inhalování.

Ústa

Mnohé ústní vody či zubní pasty používají mátovou silici, a to právě díky jejím dezinfekčním vlastnostem a také díky svěží chuti a vůni.

Krevní tlak

Mátě se také připisuje mírný účinek v oblasti snižování krevního tlaku

Problémy ze stresu

Máta působí chladivě. Pár kapek mátového oleje do teplé koupele působí relaxačně – pomáhá uvolňovat vnitřní napětí, ať už ve svalech či v mysli. Pokud se vám podaří najít si pro sebe čas a vytvořit si klidnou atmosféru, právě mátová koupel nebo masáž s přídavkem mátových silic, může přispět ke snížení bolestí hlavy, napětí vyvolaného stresem či k pohodovějšímu usínání. Máta by měla rovněž přispívat k pozitivní stimulaci nervové soustavy.

Kožní problémy

Mátu lze úspěšně užívat také zevně, proto je často součástí různých balzámů a krémů. Na pokožku má chladivý mírně znecitlivující účinek, proto může přinést úlevu při podráždění, bolestivosti a svědění pokožky.

Uvedené účinky je potřeba považovat za potenciální, nejsou totiž všechny doposud podrobně vědecky ověřené. Mnohé vycházejí ze znalostí lidového léčitelství či dílčích lékařských studií.

Na co si dát pozor

Ačkoli má máta řadu příznivých účinků, může našemu zdraví uškodit. Také v jejím případě platí všeho s mírou. Pozor na dlouhodobé a nadměrné užívání. Je potřeba naučit se pozorovat své vlastní tělo, které nám mnohdy naznačí, když náš limit překročíme. Zatímco malý šálek mátového čaje nám uleví, velký hrnek silného mátového čaje nám může způsobit např. překyselení žaludku. Některé zdroje uvádějí, že pravidelné pití mátového čaje může potlačovat vstřebávání železa. Zvláštní obezřetnost je potřeba u lidí se srdečními problémy a lidmi alergickými na mentol. Dále pak také u těch, kteří trpí množstvím kombinovaných chorob a užívají velké množství léků. Tradičně musíme dávat pozor u těhotných žen a malých dětí.

Máta čokoládová

Pro zajímavost dodejme, že z máty peprné byla vyšlechtěná máta čokoládová. Má tmavší listy a je mírně cítit po hořké čokoládě.