Výstavu Jiřího Trnky bude v sobotu komentovat jeho vnuk Matyáš. Na děti čeká nová animační atrakce!

Foto: GASK

KUTNÁ HORA – Nevíte, co s víkendovým volným časem? Pokud nejste z Kutné Hory, můžete se rozhodnut třeba pro výlet do města, jehož historické centrum nabízí krásné procházky s výhledy do údolí, útulné kavárny a příjemné restaurace. Lákadlem může být i unikátní výstava našeho předního výtvarníka, loutkáře a animátora Jiřího Trnky nazvaná V zahradách imaginace.

Výstava se koná v bývalé jezuitské koleji, kde sídlí Galerie Středočeského kraje (GASK). V sobotu 1. února si ji můžete projít s průvodcem, kterým bude vnuk Jiřího Trnky Matyáš. Malé varování: Pokud se do GASK vypravíte, udělejte si na výstavu dostatek času. Nebude se vám z kouzelného světa chtít, děti a mladí duchem se tu opravdu vyřádí.

Štěkafon, kocourovy tříkolky i bludiště

Projekt Zahrada není žádná novinka, putuje po České republice již několik let. Benevolentní prostor GASKu ale dovolil tvůrcům expozici zdvojnásobit a doplnit mnoha novými instalacemi. Celá výstava je pojata současně a moderně, výstavní exponáty na zdech jsou doplněné audiovizuálními prvky. Nechybí promítání krátkých Trnkových filmů, virtuální listování knihami nebo pater noster s postavami z autorových děl. Výstavní část v podkroví je prošpikovaná tolika herními prvky, že je to na jednu návštěvu málo – štěkafon, bleší cirkus, kocourovy tříkolky, bludiště, klouzačky a prolézačky, ale i odpočinková zóna ve věži jezuitské koleje, kde se můžete pohodlně natáhnout a pozorovat promítané nebe a mihotání větví ve větru.

Animační pult a dokument

V sobotu 1. února v 10, 12 a 14 hodin se bude navíc konat komentovaná prohlídka s vnukem Jiřího Trnky Matyášem, který je vedle svého otce i jedním ze spoluautorů výstavy. Dozvíte se více o díle Jiřího Trnky, způsobu jeho tvorby nebo restaurování loutek. Do expozice je zařazena novinka – animační pult, u kterého si návštěvníci mohou vyzkoušet zábavnou práci animátora a natočit pár záběrů ve stylizaci filmu Špalíček. Od 16 hodin se bude promítat dokument Nalezený přítel o Jiřím Trnkovi, nejvšestrannějším českém umělci 20. století.

Génius Jiřího Trnky

Přední český loutkář, ilustrátor, výtvarník, sochař, scénárista, režisér a tvůrce animovaných filmů i kostýmní návrhář, to všechno byl Jiří Trnka, od jehož smrti uplynulo v minulém roce 50 let. Mimochodem byl to také on, kdo první vytvořil postavu Hurvínka a pro Josefa Skupu navrhoval i vytvářel kulisy. Jeho Staré pověsti české i Janem Werichem namluvený Dobrý voják Švejk patří k mistrovským kouskům české loutkařské historie. Knih, které Jiří Trnka ilustroval je bezpočet. Za všechny připomeňme legendární Karafiátovi Broučky, Špalíček, Perníkovou chaloupku, Květušku a její zahrádku. A samozřejmě Zahradu, knihu, na které stojí i výstava V zahradách imaginace v kutnohorské galerii.

Praktické informace k výstavě V zahradách imaginace

  • Kde: GASK, Barborská 51-53, Kutná Hora
  • Kdy: 10:00 – 18:00
  • Za kolik: dospělí 200 Kč, rodinné vstupné 450 Kč, senioři, ZTP, studenti do 26 let 50% sleva
  • Vstupenku na Jiřího Trnku lze použít do celého objektu.

Sobotní komentovaná prohlídka výstavy

  • Místo konání: Galerie IV / Vstupné: zdarma k platné vstupence na výstavu
  • Na komentované prohlídky není nutná rezervace, vstupenky neprodáváme dopředu.