Ray Service vyrábí kabely pro letadla Boeing i pozemní techniku

Často můžeme slýchat názory, jak český průmysl v uplynulých desetiletích upadl nebo že u nás zůstaly jen montovny zaměstnávající nekvalifikované pracovníky. I na Slovácku ale najdete příklady dokládající, že to zdaleka není pravda. Ve světě nejpokročilejších technologií se jako ryba ve vodě pohybuje společnost Ray Service ze Starého Města, která vyrábí kabelové systémy pro dopravní letadla Boeing a Airbus, ale také pro pozemní techniku nebo závodní speciály Škoda R5. Když firma v roce 1994 vznikla, věnovala se především obchodu s elektrickými kabely od jiných výrobců, vlastní výroba byla minimální. Dnes je to přesně naopak. Navíc Ray Service dosáhl na zakázky, o nichž si před více než 20 lety mohl nechat jen zdát. Mezi odběratele patří největší výrobci dopravních letadel i přední výrobci pozemní techniky.

„Firma se od počátku soustřeďovala na distribuci elektrotechnických komponentů a výrobu kabelových svazků. Zpočátku měla jen sedm zaměstnanců a z vlastního kapitálu se investice-mi rozšiřovala až do dnešní podoby, kdy zaměstnáváme ve Starém Městě asi 250 lidí,“ říká Jakub Gabriel, jeden z ředitelů firmy a syn zakladatele společnosti Petra Gabriela.

V současnosti je hlavní oblastí zájmu firmy Ray Service letecký průmysl, kam dodává kabelové svazky a různé elektromechanické sestavy a senzory pro letadla. „Výrobci Boeing a Airbus patří mezi největší na světě a jsme u nich schopní najít stabilní výrobní a vývojové programy, které uspokojí naše výrobní kapacity plynule a dlouhodobě. Druhým naším pilířem je pozemní technika, která naopak funguje na projektové bázi, například ve dvouletých cyklech. Třetí oblastí našeho zájmu je motorsport, což se týká hlavně spolupráce s automobilkou Škoda na závodním vozu R5. Už několik let dodáváme kabely pro sériovou výrobu těchto speciálů a podílíme se na vývoji prototypů. Autu se velice dobře daří a je to mimořádně úspěšný produkt, který snad překonal i očekávání samotné Škodovky. Naším podílem na tomto úspěchu je celá elektrická soustava auta,“ vysvětluje Jakub Gabriel.