V úterý začíná v Šantovce jedinečná výstava fotografií

OLOMOUC – Putovní výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem Jsem sestra bude poprvé k vidění od 7. do 31. ledna v olomoucké Galerii Šantovka a je poctou náročné profesi všeobecné zdravotní sestry.

Jindřich Štreit fotografoval sestry v reálných pracovních situacích od května do července 2019. Na různých klinikách a odděleních Fakultní nemocnice Olomouc, Nemocnice Šternberk, Vsetínské nemocnice a v Hospicu Sv. Lukáše v Ostravě. Vzniklo více než čtyři tisíce snímků, z nichž pořadatelé vybrali na výstavu 24 fotografií. „Oslovili jsme profesora Štreita proto, že je to člověk se srdcem na dlani a fotí život takový, jaký je. Všechny pořízené fotografie jsou velmi důvěrnými obrazy z každodenní práce zdravotních sester, například na dětské klinice, operačních sálech, na oddělení geriatrie, v porodnici nebo na urgentu. Výběr finálního souboru proto nebyl vůbec jednoduchý. Snažili jsme se, aby výstava poskytla divákům komplexní pohled na pestrou, ale nelehkou praxi nelékařského nemocničního personálu,“ popisuje projekt Jsem sestra jeho garantka Mgr. Libuše Winklerová z olomoucké pobočky Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 7. ledna ve 14 hodin za účasti autora, zástupců partnerů, studentů a představitelů vysokých a středních škol s výukou pro povolání sestry, dále zaměstnanců nemocnic a členů vedení Olomouckého kraje.

Výstava fotografií Jindřicha Štreita je hlavní akcí české účasti na kampani Nursing Now. Tento globální projekt má zviditelnit význam sester, podpořit jejich vliv a maximalizovat jejich přínos pro společnost. Patronkou kampaně je Její královská Výsost vévodkyně z Cambridge Kate Middleton, která chce touto formou vyjádřit poděkování sestrám na celém světě za to, co denně dělají. Patrony pro Českou republiku jsou Štefan Margita a Hana Zagorová. Kampaň Nursing Now běží již od roku 2018 a 12. května příštího roku vyvrcholí při příležitosti 200. výročí narození Florence Nightingale, zakladatelky moderního ošetřovatelství. Z Olomouce výstava zamíří postupně do Ostravy, Zlína, Českých Budějovic, Hradce Králové, Ústí nad Labem a její poslední zastávkou bude Praha.