Virtuální asistent/ka: nová pracovní síla, jejíž popularita neustále stoupá

Zdroj: Pxhere

Jak vypadá asistent/ka a jeho/její pracovní náplň, pravděpodobně ví každý. Nyní jsou však na vzestupu asistenti/ky ryze virtuální. Co taková práce obnáší?

Kdo je virtuální asistent/ka?

Ačkoliv slovní spojení naznačuje, že oním/onou asistentem/kou by mohl být např. program nebo aplikace, opak je v tomto případě pravdou. „Virtuální asistent je jednotlivec, který pracuje doma a vykonává administrativní práce pro své klienty. S nimi komunikuje pomocí telefonu, e-mailu, messengerů nebo jiného softwaru,“ zní definice odborného periodika PC Magazine. Virtuálními asistenty/kami jsou tedy běžní lidé, kteří se svými klienty obvykle vůbec nepřichází osobně do kontaktu. Jejich práce zahrnuje plánování schůzek, zařizování eventů, nutné telefonáty, vyřizování e-mailové korespondence, zařizování služebních cest, ale i osobní pochůzky. Dalo by se tedy říci, že virtuální asistent/ka obstará prakticky cokoliv. Čím se liší od sekretářky? Zejména tím, že pracuje z domova (příp. sdílených kancelářských prostor), jeho/její popis práce je prakticky neomezený a obvykle není smluvně vázán/a – „zaměstnavatelé“ tak vůči ní/němu nemají žádné povinnosti.

I když by se mohlo zdá, že virtuální asistenti/ky jsou vlastně „pomocníky, kteří zařizují vše, co je třeba“, opak může být pravdou. Ačkoliv se zatím jedná o poměrně nový typ zaměstnání, již nyní je zřejmé, že mnozí se specializují na určité úkoly, které vyžadují např. sadu speciálních dovedností. Virtuální asistenti/ky tak mohou pro svou klientelu zařizovat např. účetnictví, realizovat online průzkumy, zpracovávat odborná data nebo tvořit na zakázku prezentace či grafické materiály.

Práce na dálku – dnešní trend

Možná se někomu podobná práce bude zdát jako velmi úzký výsek pracovního trhu, faktem ale je, že již 37 % lidí v USA pracuje na dálku. „Myslím, že v dnešní době jsou virtuální asistenti neocenitelní – nejenže zvyšují produktivitu, ale zároveň člověku pomohou soustředit se na věci, na které by jinak nabyl čas,“ tvrdí podnikatel, který by si již život bez své virtuální asistentky nedokázal představit. A je třeba zdůraznit, že především v době globalizovaného trhu, kdy mnohé firmy mají své týmy sestaveny z profesionálů z celého světa, se právě virtuální asistenti/ky stávají neocenitelnou pomocí při koordinaci a vedení podobné diverzní skupiny pracovníků.

Mnozí zaměstnavatelé (a nutně se nemusí jednat jen o soukromníky, virtuální asistenty/ky začínají běžně využívat i velké firmy) pak tento specifický typ „zaměstnanců“ volí i proto, že se jedná o velkou úsporu peněz. Virtuální asistenti/ky jsou totiž placeni od hodiny, není třeba hradit jim školení (o klasických zaměstnaneckých výhodách ani nemluvě).

Ovšem i mezi lidmi, kteří touží po práci „na vlastní triko“, zájem o vykonávání práce virtuální/ho asistenta/ky roste – jedná se totiž o poměrně zajímavý způsob vlastního podnikání, které nevyžaduje žádné nákladné vlastní vybavení, vyžadovány jsou „jen“ organizační schopnosti, spolehlivost a do jisté míry časová flexibilita. Tu však výkon této práce zároveň nabízí, mnozí/mnohé virtuální asistenti/ky tak prostřednictvím internetu mohou pracovat prakticky odkudkoliv. Vedle toho je tento job možné vykonávat i v omezené míře pouze pro přivýdělek. Většina z těch, kdo jednou s touto prací začnou, se jí ale postupem času obvykle začnou věnovat na plný úvazek. Toužíte-li tedy po pracovní svobodě a baví vás administrativní činnosti, zkuste zauvažovat, zda právě „virtuální asistent/ka“ není to, co byste rádi dělali.