Mimořádně proběhla akce Jehla i o prázdninách. Důvodem byl zvýšený výskyt jehel a dětské úrazy

BRNO – Brněnští strážníci se včera vydali sbírat použité injekční stříkačky. Vedly je k tomu případy, kdy se malé děti poranily o odhozené jehly.

Akce Jehla probíhá většinou v březnu, kvůli zvýšenému výskytu injekčních stříkaček se ale strážníci rozhodli akci uspořádat i o prázdninách. Jako odstrašujícím případem jim byl pětiletý chlapec, který se v Zábrdovicích poranil o stříkačku a musel do Dětské nemocnice na vyšetření. Další skupina hochů si hrála v židenické ulici Pod sídlištěm, kdy jeden z nich zakopl a pohozená stříkačka se mu zabodla do nohy. V Řečkovicích si zase dvouletá holčička stěžovala na tlak v noze. Když se maminka podívala, našla v gumové botě zapíchnutou jehlu. Ukázkové bylo i chování dětí, které jehly našly a postupovaly podle pravidel. Chlapec a dívka našli v Černých Polích a v Židenicích u školy injekční pomůcku, na kterou nesahali a ihned zavolali linku 156. Popsali, kde se nachází a počkali na příjezd strážníků. Přesně tento postup je na ilustrovaných informačních kartách, které strážníci připevňovali na dětská hřiště a posílali do škol a školek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Případů je ale stále mnoho a jsou velmi nebezpečné. „Rozhodli jsme se okamžitě zareagovat a vyslat znovu strážníky do celého Brna se zvláštním zřetelem na okolí dětských hřišť, pískovišť a dalších míst, kde si děti s oblibou hrají,“ shrnul Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno. Městská policie nemůže podle zákona drogovou problematiku prošetřovat, proto strážníci stříkačky alespoň sbírají a úzce spolupracují s Celní správou a Policií České republiky.

Včera pod lavičkami, mezi garážemi, v křoví i u kolejí nacházely hlídky použité injekční stříkačky. Celkem se jim podařilo jich sesbírat 333. Více než polovina se našla v Tkalcovské ulici. Špatně na tom byla i Husovická ulice a park u Koliště, kde se našlo 31 pomůcek. „Při sběru se strážníci chránili rukavicemi, používali dlouhé pinzety, sběrné boxy a desinfekce,“ doplňuje tiskový mluvčí Jakub Ghanem. Infekční odpad potom převezli k odborné likvidaci.