Princ Charles napsal předmluvu ke knize olomouckého heraldikaay

OLOMOUC – Vydavatelství Univerzity Palackého (VUP) získalo světoznámého spolupracovníka. Charles, princ z Walesu, syn britské královny Alžběty II., napsal předmluvu ke knize heraldika Jiřího Loudy „Erby rytířů Podvazkového řádu“, kterou připravuje VUP k vydání. Publikace o více než šesti stech stranách přinese na tisíc vyobrazení erbů nejstaršího evropského rytířského řádu a třetího nejvýznamnějšího britského vyznamenání.

Kniha Jiřího Loudy Erby rytířů Podvazkového řádu vyjde ve dvoujazyčném anglicko-českém provedení na podzim jako pocta k nedožitým stým narozeninám Jiřího Loudy, uznávaného heraldika, který je autorem návrhu českého státního znaku.  „Podvazkový řád, který se v angličtině nazývá The Most Noble Order of the Garter, byl založen v roce 1348 králem Edwardem III. V jeho čele dnes stojí královna, členem je také princ Charles. Uvažovali jsme proto, jak královskou rodinu oslovit. Velmi nám pomohla prorektorka Univerzity Palackého Jitka Ulrichová, která zprostředkovala schůzku s Otakarem Fojtem, jenž působí na britském velvyslanectví v Praze jako vědecký diplomat a je také místopředsedou Správní rady UP. Požádali jsme ho o radu a on nám předjednal u pana velvyslance Nicka Archera, bývalého sekretáře prince Charlese, že můžeme knihu prezentovat,“ uvedl ředitel VUP Aleš Prstek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Princ Charles v dopise, který bude předmluvou knihy, mimo jiné píše: „Publikace tohoto pozoruhodného díla Jiřího Loudy k oslavě stého výročí jeho narození, díla, jež je svědectvím jeho odborných znalostí a obětavého úsilí, je výjimečnou událostí. Je možná poněkud nečekané, že se taková historická studie objevuje na Moravě, a je úžasným zjištěním, že tak daleko od domova, na Univerzitě Palackého v Olomouci, se v tichosti zrodily zájem a odborná erudice, jež daly vzniknout tak mistrovsky a elegantně zpracované studii… Tato kniha může jistě dále prohloubit české porozumění britské historii, do níž Jiří Louda a autoři této publikace o jeho pozoruhodném odkazu heraldických maleb nepochybně byli a jsou mimořádně zasvěceni. Mohu tedy tuto publikaci pouze doporučit a vyjádřit svůj vřelý obdiv k výjimečným znalostem Jiřího Loudy.“

Knihu, která bude mít reprezentativní podobu a představí i životní osudy Jiřího Loudy, připravuje tým autorů. S heraldikou, a především s její britskou tradicí se Jiří Louda. podrobněji seznámil během druhé světové války, kdy uprchl z okupované vlasti a dostal se do Velké Británie, kde absolvoval důstojnickou školu a stal se výsadkářem. Zranění při výcviku mu ale zabránilo, aby se stal členem jednoho z parašutistických výsadků, které byly nasazeny v protektorátu. Namísto toho obsluhoval radiostanici a mimo jiné komunikoval s povstaleckými radisty při Pražském povstání. Po konci války se vrátil do Československa a stal se vojákem z povolání. Do roku 1947 působil jako dělostřelecký instruktor na vojenském učilišti v Olomouci, poté však byl propuštěn, a později dokonce zatčen a vězněn. V roce 1968 byl Jiří Louda rehabilitován a povýšen do hodnosti majora, v roce 1991 pak do hodnosti plukovníka ve výslužbě. Univerzita Palackého mu v roce 2004 udělila čestný doktorát.