Prostějovští hasiči se dočkají nové moderní stanice

Současný areál hasičské stanice v Prostějově

PROSTĚJOV – Nový komplex Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje v Prostějově je o kousek blíž realitě. Ve středu podepsal krajský ředitel hasičů Karel Kolářík Memorandum o spolupráci při zajištění výstavby nového areálu stanice a sídla územního odboru Hasičského záchranného sboru v Prostějově s primátorem statutárního města Prostějov Františkem Jurou.

Prostějovští hasiči se v budoucnu dočkají moderní stanice, která bude velikostí i rozlohou podobná nové přerovské základně. Měla by vyrůst do 5 let. Současný areál, kde mají hasiči zázemí, se stavěl před 70 lety pro výjezdové vozy jiných parametrů, proto dnes mají hasiči problémy s garážováním techniky. Ze stanice se dnes vyjíždí pouze jednou bránou do jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Taktéž šatny a prostory pro výkon služby hasičů už neodpovídají legislativním a hygienickým požadavkům. V areálu se však nelze dále rozvíjet, dostavby ani přestavby nejsou možné s ohledem na vnitřní uspořádání budov. Nový komplex na zelené louce v Brněnské ulici by měl všechny tyto problémy vyřešit.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Konkrétní podoba i náklady na vybudování nového sídla územního odboru a stanice Prostějov budou předmětem projektové dokumentace, která se bude nyní zpracovávat. Hasiči plánují větší prostory pro techniku a moderní zázemí pro výkon služby hasičů a jejich fyzickou, odbornou i praktickou přípravu. To vše v areálu, který bude odpovídat standardům 21. století. Velikostně se pak bude prostějovská stanice shodovat s novou požární stanicí v Přerově. Stanice zůstane ve stejné kategorii jako dosud, navýšení počtu techniky ani příslušníků hasiči neplánují. Součástí areálu bude také výjezdové středisko zdravotnické záchranné služby.

„Náklady na stavbu upřesní až hotová projektová dokumentace, na jejíž zpracování jsme dostali příspěvek z Olomouckého kraje ve výši 2 milionů korun a z prostředků města Prostějova ve stejné výši,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.  Všechny subjekty budou na výstavbě nového areálu úzce spolupracovat. Pro financování projektu se bude čerpat velká část prostředků z fondů Evropské unie.

Umístění nového areálu