Valašskomeziříčská hvězdárna rozšíří svůj geopark o nové horniny

Zdroj: archiv hvězdárny

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Do geologické expozice valašskomeziříčské hvězdárny přibydou nové exponáty. Nutné budou také menší stavební úpravy. Projekt si vyžádá 1 milion korun a bude probíhat téměř rok.

Expozici momentálně tvoří ukázky hornin Vnějších Západních Karpat, brzy ji obohatí další oblast. „Návštěvníkům představíme převážně metamorfované horniny takzvaného jesenického krystalinika. Pocházet budou z Jeseníků, zejména z Bruntálska, kde je množství geologicky zajímavých útvarů,“ prozrazuje ředitel hvězdárny Libor Lenža. Tato novinka si vyžádá stavební úpravy, kdy bude nutné vybudovat chodníky, které expozici propojí s jinými pěšími komunikacemi v areálu hvězdárny.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Projekt v hodnotě 1 milion korun bude probíhat od letošního června do příštího února. Bude velmi technicky a administrativně náročný, jelikož je nutné vhodné horniny v lomech a přírodních lokalitách vytipovat a poté je přepravit do hvězdárny. Menší vzorky půjdou i do geologické expozice ve slovenské partnerské hvězdárně v Kysuckém Novém Mestě.