Připadáte si jako v džungli? Situace s neposečenými trávníky v Olomouci by se už neměla opakovat

OLOMOUC – Začátkem tohoto týdne už měla být na všech zelených plochách v Olomouci, které obhospodařují Technické služby města Olomouce (TSMO), poprvé posekaná tráva a mělo se začít s druhou sečí. Zatímco na některých místech je vše v pořádku, zejména v okrajových částech města jsou trávníky přerostlé a sekačky se k nim v této sezóně ještě nedostaly.

Problém spočívá v tom, že zhruba polovinu ploch má sekat externí firma najatá technickými službami, která ale neplní termíny ani kvalitu práce, a to ani přes neustálé upozorňování na porušování povinností vyplývajících z uzavřené smlouvy s TSMO. „V posledních dvou týdnech nás občané atakují stížnostmi na neposečené trávníky, zvláště v okrajových částech města, jako je Holice, Nový Svět, Nemilany, Radíkov nebo Droždín. Při pohledu na džungli, která v některých místech místo travnatých ploch vznikla, se není čemu divit. Musím se jednoznačně postavit na stranu občanů, kteří město kvůli vysoké a neposečené trávě kritizují,“ říká primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

TSMO se starají zhruba o polovinu travnatých ploch ve městě. Na těchto místech jsou termíny i rozsah a kvalita práce dané smlouvou s městem Olomouc dodrženy. Z kapacitních důvodů si však prostřednictvím řádného výběrového řízení každoročně najímají externí firmu, která má provádět seče ve zbývajících lokalitách. Pro letošní rok zakázku vyhrála nová firma, která však své závazky vyplývající ze smlouvy neplní. „To je samozřejmě velice nepříjemné, zejména pro občany, kteří tyto komplikace pociťují na vlastní kůži. Chápu rozhořčení některých z nich a chtěl bych je ujistit, že se snažíme situaci řešit co nejrychleji a nejlépe, jak je v našich silách. Nedodělky po externí firmě budou v průběhu června odstraněny pracovníky technických služeb a uděláme vše proto, aby se tato situace již neopakovala. Naše zaměstnance jsme v průběhu května nasadili na sobotní směny, v současnosti probíhají odpolední směny, při kterých se zaměřujeme na důležité úseky, především okolí dětských hřišť, výhledových úhlů do křižovatek a podobně,“ vysvětluje ředitel TSMO Pavel Dostál. Vůči dodavatelské firmě budou TSMO postupovat dle smlouvy a bude jí vyčísleno vysoké penále.

Aktuální situace je pro TSMO signálem pro to, aby starost o zelené plochy ve městě do budoucna řešily jinak. „Zkušenost s novou dodavatelskou firmou nás velmi pravděpodobně povede k rozhodnutí zajišťovat seče co nejvíce pracovníky TSMO, a omezit tak závislost na externích firmách,“ doplňuje Dostál.