Maďarský rok v Olomouci zahájili velvyslanci i výstava před katedrálou

OLOMOUC – Město Olomouc oživuje partnerství a zahajuje Česko – maďarský rok. Program slibuje pestrý výběr z kultury, filmu, sportu i gastronomie. O maďarské prvky bude letos obohaceno mnoho společenských akcí ve městě, které Olomoučany i turisty osloví v období od června do listopadu. Vrcholem bude Maďarský den, který se uskuteční 27. září na Horním náměstí.

O úvod Česko – maďarského roku se ve středu 9. června postarala účast velvyslanců obou zemí. Slavnostní začátek se odehrál symbolicky v prostorách rytířského sálu olomoucké radnice, kde je vyobrazena freska uherského krále Matyáše Korvína. S vedením města a zástupci partnerské Pécse se setkali velvyslanec Maďarska v České republice Miklós Boros a velvyslanec České republiky v Maďarsku Tibor Bial. V rámci programu společně zahájili i výstavu Nemějte strach! – Církev a cesta střední Evropy ke svobodě. Ta před katedrálou svatého Václava Olomoučanům přibližuje osobnosti katolické církve období před sametovou revolucí. Výstava zůstane před katedrálou do 30. června.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Až do listopadu se Olomoučané můžou těšit na různé akce. „Prvky maďarské kultury jim přiblíží série výstav, přehlídka filmů, divadelní inscenace, koncerty i tvorba umělců ve veřejném prostoru. Chybět nebudou ani pro Maďarsko typické gastronomické lahůdky,” přibližuje program olomoucký primátor Mirek Žbánek. Gastronomické speciality a maďarská vína zná snad každý, komu chutná kvalitní pití a jídlo. Nejen na ně bude pamatovat bohatý program Maďarského dne na Horním náměstí v Olomouci, na kterém se představí partnerské město Pécs, a v rámci něhož veřejný prostor obohatí obří murál věnovaný králi Matyáši Korvínovi. Vhled do maďarské kinematografie poskytne divákům v září kino Metropol, které má na programu Dny maďarského filmu, a v galerii Telegraph bude v té době tvořit jeden z nejúspěšnějších současných maďarských malířů Gábor Pintér.

V listopadu hudební program obohatí koncertem Moravská filharmonie Olomouc a v Jazz Tibet Clubu vystoupí král maďarských trumpetistů Lőrinc Barabás, který má program Česko – maďarského roku uzavřít. Česko – maďarský rok je jedním ze série akcí na posílení spolupráce se státy visegrádského prostoru. „Rozhodli jsme se, že každý rok věnujeme jedné z těchto zemí. Náš projekt odstartoval loni se zástupci partnerské Bratislavy – Starého Mesta a příští rok věnujeme Polsku,“ uvádí primátor Miroslav Žbánek. Detailní program Maďarského roku v Olomouci najdete ZDE.