Tibetská vlajka visí na Vysočině na více než čtyřicítce radnic a obecních úřadů

VYSOČINA – Na čtyři desítky radnic a obecních úřadů z Vysočiny se letos připojilo ke kampani vyjadřující podporu ochrany lidských práv Tibeťanů Vlajka pro Tibet. Po sedmnácté visí například v Třebíči, z velkých měst se připojila krajská Jihlava, Havlíčkův Brod nebo Humpolec. Mezinárodní kampaň v rámci výročí Tibetského národního povstání se každoročně koná 10. března.

Město Třebíč se k mezinárodní symbolické kampani Vlajka pro Tibet připojilo poprvé v roce 2000 a kromě dvou výjimek vlajku na radnici vyvěšují pravidelně. Po dvou letech zavlála tibetská vlajka také v Jihlavě. Tibetskou vlajku vyvěsila z okna primátorky města radní Silvie Čermáková už v pátek 8. března. „Považujeme za velmi důležité znovu se přihlásit k apelu na lidská práva jako k jednomu z nosných témat České republiky po roce 1989 a trváme na tom, že toto téma se má připomínat dál,“ vyjádřila Silvie Čermáková.

Vůbec poprvé se připojily obce Hodice na Jihlavsku, Zachotín a Žirov na Pelhřimovsku. V Hodicích a v Zachotíně vyvěsili vlajku dnes. „Zastupitelstvo naší obce rozhodlo, že se k záměru této celoevropské kampaně přihlásíme. Vlajku vyvěsíme 10. března v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, kdy při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů. Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru,“ uvedl na obecních webových stránkách hodický starosta Josef Bakaj.

Vlajka pro Tibet

Kampaň vznikla v 90. letech minulého století v západní Evropě a je jednou z nejvýznamnějších akcí, které vyjadřují podporu ochrany lidských práv Tibeťanů. Akce probíhá každoročně 10. března. V loňském roce se k akci připojilo 752 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Tisíce vlajek vlaje každoročně v Německu, Francii, Belgii, Itálii a v dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy, a kromě různých organizací také stovky obyvatel naší republiky.

Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.