V Třebíči oslaví nejveselejší židovský svátek Purim

TŘEBÍČ – Až do daleké Persie zavedou v sobotu 16. března od 14.00 návštěvníky třebíčské Zadní synagogy proradný Haman, krásná a statečná královna Ester a moudrý Mordechaj, postavy spojované s Purimem, nejveselejším židovským svátkem.

Purim se v Třebíči slaví pravidelně už několik let, letos poprvé se zde ale představí OchDěs – Ochotníci děčínské synagogy, kteří v Zadní synagoze odehrají „purimšpíl“, stínové divadelní představení na motivy příběhu z biblické knihy Ester. Zájemci z řad diváků si poté budou moci v rámci divadelní dílny vyzkoušet kostýmy a rekvizity ze hry a zkusit ztvárnit některou z odehraných scén. Následovat bude výuka židovských tanců pro všechny tancechtivé zájemce, pořadatelé připravují také speciální sváteční dílničky, kde budou pro děti i dospělé připraveny omalovánky, výroba purimových masek, křížovky a řada dalších purimových aktivit.

Purim nebo také „Svátek losů“ se slaví 14. dne hebrejského měsíce adaru (přibližně březen) a je často označován za nejveselejší a nejhlučnější židovský svátek. Jeho oslava symbolicky připomíná události v knize Ester, popisující úklady proradného vezíra Hamana na perském královském dvoře. Haman usiloval o vyhlazení židovského národa, a proto házel „purim“ – „losy“, aby zjistil, který den bude pro jeho čin nejpříhodnější. Díky Ester, perské královně, a jejímu strýci Mordechajovi se však jeho plán nezdařil, Haman sám skončil na šibenici.

Program letošního Purimu najdete na www.mkstrebic.cz, dotazy a bližší informace ohledně vstupenek a rezervací lze získat v turistickém informačním centru Zadní synagoga, na telefonním čísle 568 610 023 nebo na e-mailu: infosynagoga@mkstrebic.cz.