Najdeme na 1. máje rozkvetlou třešeň?

VYSOČINA – Slíbili jste polibek pod rozkvetlou třešní a teď hledáte tu pravou (tedy samozřejmě třešeň)? Nejde jen o to najít správný strom, ale i o to, jestli ještě vůbec bude na prvního máje kvést.

Vlivem vyšších teplot rostlinám dříve nastupují různé vegetační fáze. Podle pozorování odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu, kteří sledují fáze živých organismů v závislosti na změnách počasí, začínají rostliny i o několik týdnů dříve svojí vegetační aktivitu. Pro leckterou rostlinu, především strom či keř, je fáze kvetení tak energeticky náročná, může ji proto vynechat a začít se rovnou olisťovat.

Kdy u nás třešně kvetou?

Počátek kvetení například u třešně ptačí běžně spadá připadá na 19. – 23. dubna a konec mezi 4. – 5. května. Proto můžeme říci, že čas kvetení těsně míjí den, kdy si zamilovaní pod rozkvetlou třešní mají dávat polibek. Pánové by se ale neměli nechat odradit, a naopak by měli najít jiný rozkvetlý strom. Políbení ženy je totiž důležité proto, aby si udržela krásu, plodnost a svému milému neuschla.

První máj se slavil cudně

Křesťanský první máj se slavil velmi cudně. Polibek byl intimní záležitostí a líbat ženu pod rozkvetlou třešní bylo umožněno pouze zadanému páru před svatbou. Současný zvyk se tak objevil až v polovině 20. století, kdy došlo k uvolnění mravů. V ten čas polibek zajišťoval nejen plodnost a zaslíbení, ale také celoroční krásu a přitažlivost. S polibkem úzce souvisí tradice stavění májek. Rozkvetlá májka se dříve stavěla ne uprostřed vesnic, jak je tomu nyní, ale u oken vyvolených svobodných dívek.