Kamioňák převážel se dřevem i migranty

Odhalení běženci vylézají z návěsu plného dřeva. Foto: Policie ČR.

VYSOČINA, JIHLAVSKO – Tři nelegální migranty, dva Afgánce a Inda, převážel včera, ve čtvrtek 6. června, po dálnici D1 řidič srbského kamionu. Jak cizinecká policie zjistila, do nákladu se muži vkradli sami, šofér kamionu o nich nevěděl. Jakmile dostal podezření, zaparkoval na parkovišti u D1 na kilometru 111., kontaktoval pracovníky benzínky a ti zavolali dálniční policii z Velkého Beranova.

 „Při prvotním ohledání tahače bylo zřejmé, že uvnitř návěsu se skutečně nachází osoby nezjištěné totožnosti. Navíc bylo viditelné, že je porušeno lanko pro umístění celní plomby, které zajišťuje celý obvod návěsu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kamion proto přejel do areálu Celního úřadu pro Kraj Vysočina do Stříteže, kde následovaly důkladné kontroly. V návěsu byly naloženy dřevěné kůly a zhruba půl metru pod horní plachtou byl volný prostor, kterého běženci využili jako úkrytu. Policisté objevili tři muže, kteří u sebe neměli žádné doklady totožnosti, ani papíry prokazující legální pobyt v Česku.

Jednomu z mužů koukaly z návěsu pouze prsty. Foto: Policie ČR.

„Bylo zjištěno, že jeden z migrantů je státním občanem Indie a dva zbývající muži jsou státními příslušníky Afghánistánu. U jednoho cizince jsme při osobní prohlídce nalezli kartičku dokladující jeho pobyt v záchytném zařízení cizinců v Srbsku,“ doplnila Dana Čírtková. Policisté dále zjistili, že devětatřicetiletý řidič kamionu, který jel ze Srbska do Belgie, překročil hranice ze Slovenska.

 

Co bude s migranty?

Podle vyjádření policie budou dva cizinci eskortováni na bývalý hraniční přechod se Slovenskem. „Tady budou v rámci readmisního řízení předáni kolegům ze Slovenské republiky. Jeden cizinec – státní příslušník Afghánistánu byl zajištěn a umístěn v Zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách, protože je důvodné podezření, že se jedná o cizince, který je již žadatelem o mezinárodní ochranu v jiné zemi Evropské unie. Pokud se potvrdí uvedené podezření, bude předán do země, ve které o mezinárodní ochranu požádal,“ vysvětlila na závěr Čírtková.