Pacienti brodské nemocnice využívají nové polohovací postele

Ilustrační foto

HAVLÍČKŮV BROD – Celkem 65 elektricky ovládaných, polohovacích lůžek slouží nově pacientům Nemocnice Havlíčkův Brod. Najdete je na odděleních, kde pacienti leží nejdéle – oddělení interní a oddělení následné péče a rehabilitace. Nemocní si užijí komfort a pohodlí, personálu pak nové vybavení ulehčí práci. Investice přesáhla 2,7 milionu korun.

„Elektrickými polohovatelnými lůžky se snažíme vybavit standardní oddělení, kde jsou pacienti v riziku pádu, dekubitů (pozn. redakce: proleženin), po operacích a nyní i oddělení s delší dobou hospitalizace. Aktuálně tvoří dvě třetiny lůžkového fondu nemocnice kvalitní elektricky ovladatelná a polohovatelná lůžky s antidekubitními matracemi, která zvyšují komfort a bezpečí,“ upřesnila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lada Nováková.
Padesát lůžek na interní oddělení za více než dva miliony korun s daní nemocnice získala v rámci projektu IROP. Právě těchto padesát lůžek chybělo k tomu, aby všechny stanice interního oddělení nabízely při hospitalizaci pacientům komfort a pohodlí. „Doplněním stávajícího stavu, lůžky Linet Eleganza 1, je naše oddělení kompletně vybaveno elektrickými polohovatelnými lůžky,“ sdělila vrchní sestra oddělení Petra Chymová.

Část nových lůžek disponuje funkcí s názvem kardiacké křeslo. Tato poloha je nastavitelná stisknutím jediného tlačítka a pomáhá optimalizovat výkon plic i oběhové soustavy. Každé lůžko pak má připevněno tzv. vstávací madlo pro podporu pacienta při vstávání z lůžka.

Mimo projekt nemocnice nakoupila dalších 15 postelí na oddělení následné péče a rehabilitace za cenu bezmála 570 tisíc korun. I tady se jedná o elektricky ovladatelné postele s vysoce kvalitními matracemi a nosností dvě stě kilogramů. „Postele jsou velkým přínosem pro práci sester. Manipulace a polohování pacientů méně pohyblivých či s vysokou hmotností je pro sestřičky velkou zátěží,“ dodala vrchní sestra oddělení následné péče a rehabilitace Erika Weisshauptová.

V předchozích letech získala moderní lůžka oddělení ortopedické, infekční, chirurgické, urologické a další. S obnovou postelí bude nemocnice pokračovat i v příštím roce. “Snahou je, aby v roce 2021 tvořila lůžkový fond už pouze elektricky polohovatelná lůžka,” uzavřela mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.