Balón Jiřího Runkase „přelétne“ na výstavu do Rakouska

Ilustrační foto

TŘEBÍČSKO – Podomácku sestrojený horkovzdušný balon Jiřího Runkase z Moravských Budějovic, kterým chtěl na konci 80. let minulého století emigrovat za hranice komunistického Československa, bude k vidění v Rakousku v rámci putovní výstavy Překonej stěnu smrti.

„Balon Jiřího Runkase, který je součástí sbírek Muzea Vysočiny Třebíč, je jedním z mnoha připomínek toho, co všechno byli lidé ochotni vyzkoušet nebo sestrojit, aby se dostali do svobodného světa. A takových příběhů bude na výstavě k vidění mnohem víc,“ zve k návštěvě náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Příběh o jednom letu balónem

Jiří Runkas svůj balón dokončil na začátku roku 1987 a stihl odzkoušet v opuštěném údolí Želetavky. Balon fungoval, zkouška dopadla velmi dobře. Udělá ještě jednu a pak poletí. Takový byl plán. Místo toho ovšem skončil ve vězení. Obhájce mu řekl, že to vypadá na osm a půl roku. Peklo zažívala i jeho manželka. Byla ve vazbě na osmačtyřicet hodin. Ve vazbě skončil i jeho známý, kterého podezřívali, že o tom věděl, ale nic neprozradil. „Mé ženě řekli, že nás všechny zavřou a děti dají do děcáku. To bylo to nejhorší,“ popisuje Runkas. Nakonec měl přece jen štěstí. Po dvou měsících ve vazbě ho pustili a vyvázl s podmínkou. Bylo to už ke konci 80. let a režim se pomalu začínal drolit. Tajní policisté mu však zabavili nejen balon, ale i zahraniční peníze, které si připravil na cestu.
Po pádu režimu mu balon ovšem vrátili. Byl to symbolický okamžik. Nafoukl ho a vzlétl. Nemusel s tím dělat žádné tajnosti. Dnes Jiří Runkas žije v Moravských Budějovicích, živí se výrobou a opravami akustických kytar.
Více o příběhu Jiřího Runkase a jeho neúspěšné cesty za svobodou si můžete přečíst tady: http://tvare-vzdoru.vaclavhavel-library.org/cs/profil/50/jiri-runkas-1955.

Výstava Překonej stěnu smrti

Výstava zachycující život lidí v totalitním Československu a jejich cestu za svobodou, která byla podpořena z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika, potrvá u našich jižních sousedů až do 22. listopadu 2019. Postupně se představí v příhraničních obcích Poysdorf, Laa an der Thaya, Raabs an der Thaya, Weitra a Freistadt a na deseti panelech seznámí rakouské sousedy s útrapami Čechů žijících v totalitním režimu od roku 1948 až do roku 1989.

 

V části Příběh o jednom letu balónem jsou použity informace a část textu od autora příběhu Luďka Navara (Výstava Tváře vzdoru).