Jihlava avizuje, že zimní údržba se více zaměří na frekventované chodníky

Ilustrační foto

JIHLAVA – Nasněží, namrzne a po chodnících v Jihlavě se ne vždy dá bezpečně projít. Své o tom ví lidé z okolí Srázné, ale nejenom tady. Už v průběhu minulých zim se mluvilo o tom, že magistrát nezvládá úklid městských chodníků a primátorka Karolína Koubová dokonce minulou zimu žádala obyvatele o pomoc s úklidem. Teď se jihlavské služby snaží vyjít ze získaných zkušeností a připravily plán zimní údržby. Předpokládají, že náklady se budou pohybovat kolem tří milionů korun, záleží však na průběhu zimy.

Plán přináší několik novinek, které se týkají zejména údržby frekventovaných chodníků. Aktualizoval se mimo jiné i plán údržby v průběhu roku nově vzniklých silnic. Jaké chodníky budou pod hledáčkem Služeb města Jihlavy (SMJ), které zimní údržbu pro Jihlavu zajišťují, můžete zjistit v online GIS mapě zde.

„Aktualizace se snaží vyjít ze zkušeností z minulého roku. Bylo potřeba lépe rozložit sílu pracovníků Služeb města Jihlavy a zaměřit se na opravdu kritická místa. To však nelze s kompenzací údržby na jiných místech, která třeba nejsou tak frekventovaná nebo si je udržují sami obyvatelé okolních domů,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Petr Laštovička.

Chodníky místo krčků u bytových domů

Plán zimní údržby komunikací vychází ze zákona, podle něhož se komunikace udržují na základě pořadí důležitosti a musí být pro jejich úklid dodržené zákonné časové limity. Údržba chodníků sice zákonem stanovena není, Jihlava s ní přesto v plánu zimní údržby počítá.

Preferované budou páteřní chodníky v centru města na sídlištích, trasy do školy, cesty k zastávkám MHD a další. U některých frekventovaných ulic však byl z plánu zimní údržby naopak vypuštěn protilehlý málo využívaný chodník – většinou u něj nejsou vstupy do bytových domů.

Další výraznou změnou je vypuštění údržby málo využívaných propojovacích chodníků, spojovacích krčků mezi páteřními chodníky a vstupů do bytových domů. „Ušetřené pracovní síly budou použity na častější úklid exponovaných míst, jako jsou zastávky nebo schodiště,“ vysvětlil Petr Laštovička.
„Z naší dlouholeté zkušenosti plyne, že si obyvatelé bytových domů udržují vstupy k hlavním vchodům sami. Úklid obyvatelé ve většině případů provádí brzy ráno, a tak pracovníci v drtivé většině případů přicházeli k již uklizeným místům. Pracovníci totiž v prvním pořadí uklízejí zastávky MHD a frekventované přechody pro chodce, k úklidu vstupů do bytových domů se tedy dostanou až v pozdějších odpoledních hodinách, kdy už je vše uklizeno,“ doplnil jednatel SMJ Josef Eder.

Dispečink nebo kniha hříchů

Služby města Jihlavy pravidelně sledují předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu a přijímají avíza předpokládaných meteorologických jevů. „Důležité jsou také fyzické kontroly města dispečerem zimní údržby nebo informace například od dispečinku MHD. Teplota vzduchu se totiž v Jihlavě může lišit až o 5 stupňů. Z toho důvodu mohou vznikat stavy náledí pouze v určitých částech Jihlavy, což sebepřesnější předpověď počasí neodhalí,“ doplnil Josef Eder.
Dobrou zpětnou vazbou jsou i informace od obyvatel, ti se mohou obrátit na knihu hříchů na zavady.jihlava.cz nebo na dispečink zimní údržby Služeb města Jihlavy na tel.: 567 303 637, e-mail dispecink@smj.cz.

Technika je připravená

Služby města Jihlavy mají pro nadcházející zimu připraven jeden nakladač posypového materiálu, tři sypače, na které je možné nainstalovat pluhy, deset traktorů s radličkou a osm menších vozidel plus dvě čtyřkolky s radlicí pro udržování chodníků.
„Připraveno bude také 20 pracovníků pro ruční údržbu zastávek MHD, přechodů, schodů a míst, kam se technika pro provedení údržby chodníků nedostane,“ doplnil na závěr jednatel Služeb města Jihlavy Josef Eder.