Malorážka: Vražda hned v prvním díle nového seriálu Poldové a nemluvně

Rodina Mlejnkových se musí vyrovnat nejen s čerstvým důchodcem ve svých řadách, ale i s vraždou, která otřese celým městem. Zatímco si rodina zvyká na nový rytmus, je zabit podnikatel Hrázský, který podvodem s nemovitostmi okradl polovinu lidí ve městě včetně Mlejnkových. Kamil je záhy z případu odvolán pro střet zájmů. Něco takového Karel nemůže nechat být a začne proto na vlastní pěst vyšetřovat Hrázského vraždu s nečekaným parťákem – Eliškou! Televizní premiéra původního detektivně-komediálního seriálu České televize uvede premiérový díl již zítra.  

Hned v prvním díle čeká rodinný klan hektický den. Čerstvý důchodce Karel se chystá na první hlídání malé Elišky, zatímco její tatínek Kamil se naopak sžívá s rolí šéfa oblastní kriminálky, kterou po Karlovi převzal. Monika je zase nervózní z toho, že začala znovu studovat a na Elišku proto nebude mít tolik času. Vlasta ji uklidňuje, že to Karel zvládne. A Petr neuklidňuje ani nehlídá nikoho, protože má ze všech jen legraci. Zatímco si rodina zvyká na nový rytmus, je zabit podnikatel Hrázský, který podvodem s nemovitostmi okradl polovinu lidí ve městě včetně Mlejnkových. Kamil je záhy z případu odvolán pro střet zájmů. Něco takového Karel nemůže nechat být a začne proto na vlastní pěst vyšetřovat Hrázského vraždu s nečekaným parťákem – Eliškou!

Seriál ČT obohacuje klasické detektivní schéma o životní peripetie jedné typické české rodinky. V úvodním příběhu Karel Mlejnek (Svatopluk Skopal) – šéf oblastní kriminálky – odchází do penze a nově se smiřuje s rolí důchodce, který se stará o vnouče a jezdí s kočárkem. „Z toho má radost hlavně jeho laskavá žena Vlasta (Taťána Medvecká), která se vždy těšila na to, až bude mít Karel více času na rodinu. Oddělení po otci přebral jeho starší syn Kamil (Marek Němec), právě jehož dceři Elišce se má Karel věnovat,“ popisuje kreativní producent a autor scénáře Tomáš Baldýnský, jež stojí i za úspěšným komediálním seriálem Kosmo.

Příliš mu to ale nejde a nakonec ho policajtské instinkty vždy zavedou k nějakému případu. Kamilova žena Monika (J. Pidrmanová) je vděčná, že má Karel čas, takže může navázat na studium, které musela kvůli těhotenství přerušit. Nejmladší syn Mlejnkových Petr (Marek Hadamczik) jednou bude také sloužit v uniformě, zatím si ale neuvědomuje, jakou odpovědnost jeho budoucí povolání nese. Volbou škodolibého osudu ti všichni bydlí pod jednou střechou a neustále na sebe naráží…