Krizový štáb Vysočiny opět zasedal, přinášíme přehled změn

Krizový štáb Kraje Vysočina řešil další postup. Podívejte se, o jakých dalších krocích rozhodl. Foto: Libor Blažek

VYSOČINA, JIHLAVA – Ve čtvrtek 19. března znovu zasedal Krizový štáb Kraje Vysočina. Přinášíme přehled závěrů, ke kterým krajští politici, hygienici, bezpečnostní odborníci a další specialisté došli. V jihlavské nemocnici má vzniknout odběrové místo, stomatologové, praktici i pediatři prý brzy dostanou ochranné pomůcky a dobrovolní hasiči z kraje jsou v pohotovosti.

Odběrové místo Nemocnice Jihlava má posílit možnosti odběrů a odlehčit výjezdovým skupinám krajských záchranářů. „V okamžiku, kdy bude laboratoř v Nemocnici Jihlava kompletně připravena vyšetřovat odběry na COVID-19 metodou PCR, obrátí se na ministerstvo zdravotnictví s žádostí o certifikaci, poté může být vyšetřování spuštěno,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že spuštění pracoviště využívajícího rychlotestů i standardní testování je závislé na tom, jak rychle certifikací záměr projde. Testování bude podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka využíváno pro rychlejší třídění nakažených nebo nenakažených pacientů.

 Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Krizový štáb Kraje Vysočina prosí stomatology, aby se dále o své pacienty starali, např. použitím předběžného třídění. „ Jakmile dorazí dostatečné množství ochranných osobních pomůcek, budou stomatologové, stejně jako praktici a pediatři včetně specialistů vybaveni,“ upřesnila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Hejtmanství v následujících dnech rozdělí tisíce litrů desinfekčních prostředků mezi zdravotnická a sociálních zařízení, hasiče a policii, dále mezi provozy zajišťující zásobování a prodej a dále mezi obce. Kraj dezinfekci zakoupil ze svých zdrojů. „Na základě jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, který vede pracovní skupinu Desinfekce, Kraj Vysočina doobjednal dalších 50 tisíc litrů vericidního přípravku. Na jeho dodání se čeká,“ uvedl krajský radní zodpovědný za životní prostředí Martin Hyský.

Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě zpracovala informační materiál pro starosty měst a obcí, podklady mají už od čtvrteční odpoledne 19. března k dispozici. Okresní starostové sborů dobrovolných hasičů jsou v koordinaci s vedením obcí připraveni pomoci.

Dnes, ve čtvrtek 19. března, začal fungovat provoz určených základních a mateřských škol ve městech po celé Vysočině. Starají se tady o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž rodiče pracují například jako lékaři, lékárníci, vojáci, policisté, hasiči, ve vězeňské službě nebo v soukromých ordinacích. „Zájem byl zatím avizován pro pět desítek dětí, číslo se však může v čase měnit, pravděpodobně navyšovat,“ upřesnila Jitka Svatošová. Více informací o speciálně zřízených školách si můžete přečíst v článku O děti zdravotníků, hasičů i policistů se postarají ve speciálně zřízených třídách.