Krajští hygienici hlásí 17 lidí s nákazou Covid-19 na Vysočině

Konec spekulacím, krajští hygienici zveřejnili aktuální počet nemocných Covid-19 na Vysočině . Foto ilustrační: pixabay/geralt

VYSOČINA (aktualizace 22. března v 18:25) – Zatímco oficiální stránky Ministerstva zdravotnictví www.koronavirus.mzcr.cz udávají v Kraji Vysočina stále 9 nakažených, krajská hygienická stanice zveřejnila v neděli 22. března v podvečer aktuální počty nakažených koronavirem. Na Vysočině máme 17 nemocných, jeden je z Jihlavska, 11 pacientů je na Havlíčkobrodsku, tři nakažení jsou ze Žďárska a ode dneška neděle 22. března evidují dva nemocné také na Třebíčsku.

Přesnější informace, tedy kde přesně se nemocní na Vysočině nacházejí, nemohou krajští hygienici s ohledem na ochranu osobních údajů sdělovat. Stejně argumentovali ve čtvrtek 19. března zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem. A před detailnějším zveřejňováním a následně negativními dopady na chování okolí varoval i ministr vnitra Jan Hamáček.

Už dříve se však mluvilo o tom, že dva pacienti jsou přímo ze Žďáru nad Sázavou, jeden ze Světlé nad Sázavou a dalších 6 nemocných souvisí s oslavou 7. března v obci Kynice, která je od pondělí 16. března minimálně na 14 dní v karanténě. Také další dva nemocní se údajně infikovali při kontaktu s lidmi, kteří na oslavě v Kynicích na Havlíčkobrodsku byli. Jednou z nich nebo případně další nakaženou je učitelka z Mateřské školky Stínadla z Ledče nad Sázavou. „Oznamuji rodičům, že paní učitelka, která byla 10. 3. v době jarních prázdnin v MŠ Stínadla má pozitivní nález…Dnes 20. 3. je to desátý den, zbývají ještě čtyři dny do konce inkubační doby, to znamená do 24. 3. Pokud do tohoto data nebudou mít děti potíže, není třeba hygienu kontaktovat. Pokud se u dítěte objeví zvýšená teplota, kašel, obraťte se na hygienickou stanici Havlíčkův Brod,“ informovala na webových stránkách v pátek 20. března ředitelka mateřské školy Jarmila Dvořáková. Dva nejnovější případy se týkají regionu Třebíčska.