Hasiči pomáhají v Břevnici a hygienici testují další domovy na Havlíčkobrodsku

V průběhu pondělního odpoledne 30. března si hasiči u domova v Břevnici postavili potřebné zázemí. Foto: HZS Kraje Vysočina

HAVLÍČKOBRODSKO – První tříčlenná skupina profesionálních hasičů nastoupila v úterý 31. března v 7.00 hodin ráno svou první směnu v Domově pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu, kde je téměř většina klientů nakažených novým typem koronaviru. V pondělí během dopoledne slíbili pomoc, odpoledne ladili detaily a stavěli si zázemí v podobě stanů v areálu domova.

Hasiči pomáhají s dezinfekcí, běžnou údržbou nebo třeba s roznáškou jídla. „Kromě ochranných prostředků a pomůcek mají přímo na místě týlový kontejner a stan. V týlovém kontejneru mají hasiči veškeré vybavení, které jim umožní být zcela soběstační. Každý zasahující hasič, který bude opouštět domov v Břevnici, projde pokaždé důkladnou dezinfekcí za splnění všech podmínek, které hasičům nařizuje soubor typových činností IZS k této problematice,“ uvedl ředitel HZS Kraje Vysočina Jiří Němec.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Foto: HZS Kraje Vysočina

Jedna směna tříčlenné skupiny profesionální hasičů trvá 24 hodin, ve středu 1. dubna nastoupí druhá tříčlenná skupina, kterou ve čtvrtek v 7.00 hodin vystřídá poslední tříčlenný tým. Celkem tak budou v břevnickém domově k ruce zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách tři skupiny hasičů, které se budou střídat. Domov pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici je od neděle ve 14denní karanténě potom, co se tady potvrdilo 20 nemocných z celkových 22 klientů a dalších 9 nakažených zaměstnanců.

Vedení domova v pondělí 30. března zveřejnilo, že velmi akutně hledá dobrovolníky, kteří by v domově pomohli. Více se dočtete v článku Téměř všichni klienti Domova pro seniory v Břevnici se nakazili novým typem koronaviru.

Hygienici testují další podobná zařízení na Havlíčkobrodsku

Jak informoval ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice kraje Vysočina Jiří Kos, krajští hygienici už otestovali bezmála dvacet klientů dvou domovů pro seniory v Havlíčkově Brodě včetně personálu a také testovali jednoho klienta v privátním zařízení tohoto typu v Ledči nad Sázavou. „Výsledky testů odebraných vzorů v Havlíčkově Brodě i v Ledči nad Sázavou jsou negativní. Dalších 9 osob v Havlíčkově Brodě budeme testovat,“ informoval v rozhovoru pro Českou televizi Jiří Kos.

Nařízené kontroly jsou podle hygieniků spojené s aktuálním zdravotním stavem a následně se testují lidé, kteří jsou v podobě kontaktů nějakým způsobem spojení s již pozitivními pacienty. Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se potýká s výraznou potřebou pracovníků, odborníci z jiných odborů proto aktuálně pomáhají kolegům z epidemiologického odboru. „Spolupracujeme s policií, městskou i České republiky. Už máme dva doložené případy vědomého porušení současných opatření, například nezákonný plný provoz restauračního zařízení. Nicméně je to čerstvé, teprve chystáme správní řízení,“ uvedl Jiří Kos.