O testování samoplátců na Covid-19 je na Vysočině očekávaný zájem

Dvě krajské nemocnice spustily testování pro samoplátce. Je o něj zájem. Foto ilustrační/Shutterstock

VYSOČINA – Spuštění rezervačního systému testování samoplátců na onemocnění Covid-19 potvrdilo zájem lidí. Jen během prvního rezervačního dne v úterý 5. května systém zaznamenal 31 rezervací.

„Čtyřiadvacet zájemců o testy má zájem využít odběrové stanové místo Nemocnice Jihlava, dalších sedm zájemců zvolilo testovací stan v Nemocnici Havlíčkův Brod. Evidujeme už i zájem komerčních subjektů kvůli testování agenturních pracovníků. V takových případech jsou nemocnice po vzájemné dohodě připraveny nabídnout speciální termíny,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle informací vedení jihlavské nemocnice bylo nutné už během úterka 5. května navýšit odběrové kapacity stacionárních stanů pro samoplátce. „Nemocnice vyjde vstříc početné skupině žadatelů o testování i o nadcházejícím prodlouženém víkendu a do rezervačního systému přidala na každý volný den 15 míst,“ uvedl Vladimír Novotný a dodal, že kvůli vysokému zájmu byla navýšena o 100 % i kapacita odběrového místa havlíčkobrodské nemocnice. Tam budou během úterků a čtvrtků testovat vždy až deset samoplátců. Odběrová místa i nadále primárně odebírají vzorky od indikovaných pacientů, kteří přichází s doporučením od svého lékaře nebo krajských epidemiologů.
Podle statistiky vedené krajem zdravotníci na Vysočině jen v týdnu od 27. dubna do 3. května provedli 869 odběrů. Celkem už v našem kraji otestovali přes pět tisíc lidí a vyhodnotili přes 7 600 odběrů.

Operátoři Covid linky odbavili už přes dva tisíce dotazů

Plné ruce práce mají i operátoři na Covid lince Kraje Vysočina na telefonu 564 602 602. Už odbavili přes dva tisíce dotazů a stovkám lidí odpověděli na dotazy e-mailem. V posledním týdnu jsou dotazy směřovány právě na možnost testování samoplátců. Podle informací Vladimíra Novotného po včerejším jednání Rady Kraje Vysočina je v případě trvající vysoké poptávky po testování samoplátců možné využít kapacity ostatních odběrových míst krajských nemocnic, případně i nabídnutou kapacitu Státního veterinárního ústavu v Jihlavě.