Nebezpečná je nejen srážka s blbcem, ale také se zvěří. Jak jí předcházet a jak se při ní zachovat

Ilustrační foto

 Říká se, že nejhorší je srážka s volem, tedy blbcem. Nicméně ani srážka se zajícem či srnkou není příjemná. A co teprve, když vám pod kola vozu vběhne divoké prase. Možná po čase budete setkání s divokým čuníkem dávat jako dobrou historku u piva, ale v dané chvíli vám do smíchu rozhodně nebude. Srážky se zvířaty jsou totiž nebezpečné a zpravidla také zanechají značné stopy na vašem autě, o motorce ani nemluvě. Iluze vonící pečínky se rozplyne, jakmile si uvědomíte, na kolik celá ta sranda může přijít.

Co je dobré vědět o zvěři

Lesní zvěř údajně zaviní každou desátou dopravní nehodu. Ke střetům s ní dochází nejčastěji brzy ráno nebo večer, kdy je nižší intenzita provozu. Nejrizikovějším měsícem je pak říjen, kdy u vysoké zvěře dochází k páření. Typicky se jedná o cesty, které jsou z obou nebo jedné strany lemovány lesem. V podstatě však každé místo s kusem přírody (pole, louky, parky, okolí potoků a řek) skrývá nebezpečí, že z něj nečekaně vyběhne nějaký živočich. Proto v těchto oblastech raději zpomalte. Zvíře potmě splývá s okolím, mohou vás na něj však upozornit jeho svítící oči. Jestliže zvíře oslníte světlomety, je totálně zmatené, takže vám zůstane strnule stát v cestě nebo vběhne přímo pod kola. Pokud zaznamenáte jedno zvíře, třeba srnu nebo jelena, pak se předčasně neradujte, že jste ho nesrazili. Pravděpodobně budou v blízkosti další kusy, protože se jedná o stádové zvíře. Výjimkou není ani srážka s divočákem.  I ty můžete potkat ve větším množství, např. když samice vyvádí svá mláďata.

Co udělat při srážce

  • Zastavte bezpečně u krajnice vozovky. Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a na zem dejte výstražný trojúhelník.
  • Kontaktujte policii (linka 158 nebo 112). Nahlaste, co a kde se vám stalo.
  • Kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny (případně linku 1224) mimo jiné zajistí v případě nutnosti servis nebo odtah vašeho auta.
  • Vše zdokumentujte, tj. nafoťte na mobil zvíře, auto a další podstatné skutečnosti.

Co nedělat se zvířetem

Obecně platí, že se zvířetem nemáte manipulovat, protože by vás mohlo poranit nebo ohrozit nějakou infekcí.  A už vůbec neodnášejte  zvíře do svého auta. I kdybyste měli ty nejlepší úmysly a rozhodně ho nechtěli hodit doma na pekáč, mohlo by vám totiž hrozit obvinění z trestného činu pytláctví. Majitelem sražené zvěře totiž není ten, kdo ji srazil (jak se mnoho lidí mylně domnívá), ale uživatel dané honitby.

Proč volat policii

Policie pak  informuje majitele honitby (např. myslivecký spolek) o srážce zvěře. Dále vše zdokumentuje a řidiči předá protokol o dopravní nehodě. Rozhodně se nebojte, že byste museli za její přivolání platit. Pokud se stane, že zvíře uteče, policie vyrozumí majitele honitby o tom, že zvíře bylo pravděpodobně zraněno a rovněž vám vystaví protokol o nehodě.

Kdy vám pojišťovna zaplatí

Pojišťovny vyplácejí ročně stovky milionů korun, přičemž vyplacené částky se každoročně zvyšují. Průměrně vyplatí pojistné plnění ve výši několika desítek tisíc korun. Jenže to, že vám pojišťovna škodu uhradí není samozřejmostí. Škodu na vozidle totiž zpravidla neuplatníte v rámci standardního povinného ručení. Musíte být pojištěni přímo proti srážce se zvěří, což může být sjednáno např. jako doplňkové pojištění v rámci povinného ručení nebo v rámci havarijního pojištění.

Policejní záznam o nehodě je pro vás velmi důležitý, protože slouží pro vaši pojišťovnu jako doklad, že jste si vše nevymysleli za účelem pojistného podvodu. Takže pokud policii nezavoláte, nemůžete po pojišťovně chtít náhradu škody.