Patrik Hartl uspokojuje svoji fantazii! A je v tom nejlepší

Na první pohled je spisovatel a režisér Patrik Hartl (43) originál. Když se směje, kejhá jako husa, ale všechny kolem sebe svým smíchem nakazí. V pubertě trpěl obsedantně-kompulzivními poruchami. Dnes je Patrik Hartl zkušeným vypravěčem příběhů. Aby toho nebylo málo, blíží se premiéra jeho prvního režijního debutu dle vlastní knížky Prvok, Šampón, Tečka a Karel. 

Pro svůj film si samozřejmě napsal i scénář. V tom ale oproti knize, udělal pár změn. Do hlavních rolí si sám vybíral herce. „Jsem dokonale šťastný. Mám herecké obsazení snů. Kluci jsou napěchovaní talentem. Známe se už roky, takže moc dobře vím, co dokážou. Na jejich výkony se strašně těším. Dokud jsme nezačali točit, pořád jsem měl obavy, aby se nám je podařilo dát dohromady. Každý z nich je zavalený prací a postavit natáčecí plán tak, aby se sešli, byl fakt oříšek. Ale stal se zázrak a podařilo se to,“ radoval se Hartl.

Vedle Pechláta, který se představí jako Prvok, Švehlíka (Šampón), Čermáka (Tečka) a Karla (Hofmann) se ve snímku objeví Daniela Kolářová, Kristýna Boková, Jana Kolesárová, Petra Polnišová a Bára Poláková.  „Film jsem připravoval rok a půl. Šlo to celkem hladce, protože jsem jasně věděl, jak by měl vypadat. Po první verzi scénáře mi s vylepšením ještě pomohla dramaturgyně Iva Jestřábová,“ podotkl Hartl.

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi 20 let po maturitě přiznají, že nežijí tak, jak si představovali, když jim bylo osmnáct. A rozhodnou se s tím něco udělat. „Film bude o kamarádství. A taky o tom, jak těžké je někdy nepodvádět. Nejenom třeba svou ženu nebo nejbližšího přítele, ale i sám sebe,“ uvedl Hartl. Kniha vyšla v roce 2012 a díky oblibě u čtenářů se dočkala několika dotisků. Následující Hartlovy knihy Malý pražský erotikon, Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend získaly ocenění Český bestseller. Poslední kniha Nejlepší víkend vyšla v nákladu 200 tisíc kusů, všech jeho knih se během sedmi let podle knihkupců prodalo 800.000. Titul Okamžiky štěstí byl loni nejpůjčovanější knihou ve veřejných knihovnách.

Třiačtyřicetiletý Hartl vystudoval filmovou a televizní režii na pražské FAMU. Je kmenovým autorem a režisérem pražského divadla Studio DVA, působí i na dalších scénách jako Divadlo Viola nebo Divadlo v Celetné. Jeho divadelní hry mají také obrovský úspěch. A recept na bestseler podle Patrika Hartla? „Musíte vyprávět něco, co vás zajímá, co se vás emocionálně dotýká. Čtenář se musí s historkou ztotožnit,“ vysvětluje Hartl. „ Autor prostě musí uspokojovat svoji fantazii!“