KORONAVIRUS: Poslanci mají kvůli koronaviru mimořádnou schůzi. Epidemie neustupuje, přiznal ministr zdravotnictví

Zdroj: online vysílání

Česko – Hlavní vlna epidemie koronaviru je (snad) za námi, jelikož ale v Česku přetrvávají ohniska nákazy a zároveň se objevují pochybnosti, zda je situace řešena adekvátně, byla na dnešek svolána mimořádná schůze Sněmovny. Členové vlády a epidemiologický tým zodpovídá dotazy a reaguje na kritiku ze strany poslanců. Ministr zdravotnictví, ale i hlavní hygienička však i nadále trvají na tom, že i situace v Moravskoslezském kraji je pod kontrolou. Ministr zdravotnictví na druhou stranu přiznal, že i aktuální ohniska nákazy svědčí o tom, že projevy epidemie zatím nejsou na ústupu.

„Je třeba uvědomit si, že virus tu s námi je a nijak nepolevuje. Představa, že je tu chytrá karanténa, díky které nákaza ze dne na den zmizí, je mylná. Chytrá karanténa je pouze nástroj k řešení situace a lokálních ohnisek, sdílení dat, trasování a testování,“ prohlásil hned v úvodu svého vystoupení ve Sněmovně Adam Vojtěch. Dodal ale, že jako nástroj má chytrá karanténa dobré výsledky a daří se díky ní identifikovat potenciální zdroje problémů. „To, že tu máme ohniska, je něco, s čím do budoucna musíme počítat. Ale to, že se podařilo testovat a vedlo to k nárůstu počtu nakažených, to je vlastně dobře – protože jsme je zachytili, dnes se ta situace už uklidňuje,“ upřesnil. Vojtěch zároveň odmítavě reagoval i na kritiku, která označila postup krajské hygienické stanice v Moravskoslezském kraji za liknavý a zpomalený. Nárůst nových pacientů s prokázanou nákazou novým typem koronaviru pak připsal na vrub masivnímu testování, které v zasažené oblasti probíhá.

Jak dále Vojtěch upřesnil, čísla svědčí o tom, že ohnisko v Moravskoslezském kraji, kde však ani nedocházelo k tzv. komunitnímu šíření a koronavirus se šířil z naprosté většiny mezi horníky a jejich blízkými, již vyhasíná. Pozitivní je také fakt, že minimum nakažených potřebovalo lékařskou péči a muselo být hospitalizováno. Vojtěch také odmítl tvrzení, že vláda měla zareagovat rychleji a celý region uzavřít do karantény. Podle ministra by se jednalo o krok, který situaci neodpovídá.

Opozice však po vládě požaduje konkrétnější informace týkající se počtu denně prováděných testů v zasažené oblasti, stejně jako přesnější informace o způsobu fungování chytré karantény a také postupu při vývoji vakcíny proti koronaviru. Podle některých pak mělo být OKD, tedy důlní společnost, kde se koronavirus rozšířil, uzavřena mnohem dříve. V daném kontextu pak hejtman Moravskoslezského kraje Ivan Vondrák přiznal, že zejména s prováděním testů na koronavirus jsou jisté problémy – kraj se potýká s nedostatečnou testovací kapacitou, která souvisí také s tím, že nemocnice a jejich pracovníci se již vrátili do běžného pracovního režimu. Některé spolupracující laboratoře pak měly také výpadek kvůli nefunkční technice, a tak zejména v posledních dnech je prováděno denně jen cca 900 testů.

Během včerejška bylo s koronavirem nově diagnostikováno 129 osob, což je podobné číslo jako v úterý (119). Aktuálně se s koronavirovou nákazou potýká 4 453 lidí, naprostá většina z nich však nemocí prochází bezpříznakově nebo jen s lehčími problémy, hospitalizováno je tak pouze 137 osob, z nichž 12 je v závažném stavu. Konkrétně na Karvinsku, kde byla v poslední době největší koncentrace výskytu nových pacientů, pak počty nakažených začínají postupně klesat, aktuálně je tak v oblasti evidováno 154 nemocných na 100 000 obyvatel.