Muzeum Vysočiny Jihlava má otevřeno sedm dní v týdnu

Aktuálně výstava v jihlavském muzeum zábavnou formou přibližuje 100 let skautingu v Jihlavě. Foto: Kraj Vysočina

JIHLAVA – Jihlavské muzeum najelo jako v předchozích letech na prázdninový režim. Ten spočívá v tom, že otevřeno je každý den včetně pondělí. „Tento model se osvědčil, a proto je zachován i pro letošní sezónu. Ta je navíc mimořádná díky plošné úpravě vstupného do všech stálých expozic a na výstavy všech krajských muzeí, galerií a dalších památek,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

Aktuálně si v jihlavském muzeu můžete prohlédnout vedle stálých expozic hned čtyři další výstavy. Okamžitě u vstupu zaujme stan s podsadou, který je vynálezem českých skautů. Určitě na vás zapůsobí tak, jakoby ho právě někdo jenom na chvilku opustil, protože je plně vybavený nezbytnými proprietami spojenými s tábořením. Ale přitom upozorňuje na výstavu 100 let skautingu v Jihlavě, která probíhá v přilehlé místnosti. Výstava přibližuje nejenom začátky skautingu v Jihlavě, což se datuje kolem roku 1920, ale i další roky až do současnosti. Schválně, věděli byste, v čem se liší pagoda, hranice nebo hlídkový oheň? A jak se správně rozdělávají?
Výstavu doplňuje velké množství fotografií, na kterých můžete najít nejenom sebe, ale i své přátele, rodiče nebo prarodiče, pokud byli skauty. Expozice připomíná také začátky skautingu a to, jak se dostal do naší země, ale i současné další aktivity, do kterých se skauti po znovuobnovení od r. 1989 zapojují, jako je například rozvoz Betlémského světla. Všichni sběratelé pro změnu ocení od skautů připravené pamětní pohlednice, placky s logem výstavy nebo otisk příležitostného razítka.

V části za pokladnou začíná druhá výstava s názvem Dopravní prostředky – z místa na místo v balíčku karet. Ta byla připravena ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet. Možná budete překvapeni, jaké množství karet na toto téma bylo vydáno. A stejně jako skauting i karty jsou rozšířeny po celém světě. Však jsou výborným společníkem na cestách. Vystaveny jsou ale nejenom kvarteta a další karty rozmanitého stáří a typů, některé jsou velmi pěkně ilustrované, ale také tematicky související předměty, jako jsou dopravní prostředky a další doplňky, jako například kola, dvoumístný motocykl Čezeta lidově nazývané prase nebo osobní přilba německého automobilového závodníka používaná i ve Formuli I. Nechybí ani hry. Ty jsou jednak ve vitrínách, ale i v hracím koutku. Hráli jste už někdy Honeycombs, Tik tak bum family, Cink, High voltage nebo stavěli Bioblo? Využijte tedy příležitosti a přijďte si pohrát a vyzkoušet něco nového. Výstava bude v jihlavském muzeu až do 6. září.

V prostoru muzejních arkád je potom instalována výstava „75“ fotograf Antonín Chloupek, která je průřezem celoživotní tvorby při příležitosti autorova jubilea. Výstava končí 2. srpna a od 6. srpna bude k vidění výstava obrazů Jiřího Brodiny. Poslední výstavou umístěnou v podkroví je výstava Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb využití dendrochronologie v archeologii, která představuje výsledky archeologických výzkumů na Jihlavsku za období posledních třiceti let.

Připomínáme, že vstupné do Muzea Vysočiny Jihlava je až do 30. září v plné výši za 20 Kč a ve snížené variantě pro děti, studenty a seniory je úplně zdarma. A to platí zvlášť pro expozice a zvlášť pro výstavy. Otevírací doba je od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hodin.