Nová krajská knihovna v Brodě se otevře na podzim

Krajská knihovna je týden před stavebním dokončením. Čtenářům se otevře na podzim. Foto: Kraj Vysočina

HAVLÍČKŮV BROD – Necelý týden zbývá do dokončení novostavby Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Během července projde kolaudací, následně stavaře vystřídají dodavatelé interiérových částí a hned potom knihovníci, kteří budou stěhovat přes 400 tisíc knih, časopisů a dalších položek. Knihovna by se měla oficiálně čtenářům otevřít během podzimu.

Už na první pohled je na nové krajské knihovně zajímavá kombinace velkých prosklených ploch s osázenou zelení, která pokrývá beton a nahrazuje klasickou fasádu. „Vegetace na stěnách je zavlažována automaticky přes počítač, v tuto chvíli je v panelech kombinováno sedm druhů odolných trvalek, jejich osazení a vzrůst je sledován i pracovníky Mendlovy univerzity Brno,“ prozradil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Kraj Vysočina je totiž investor stavby za zhruba 174 milionů korun včetně daně.

Vegetační je také část střechy knihovny a malá studijní terasa. Samotná budova má tři podlaží a přes 3,5 tisíce m2 užitné plochy. Do depozitu se vejde regály s policemi o délce přes 8 tisíc metrů, které pojmou přes 300 tisíc knih. V prostoru pro čtenáře pak bude uložených dalších více než 125 tisíc knih. „Kapacita úložného prostoru byla naplánována tak, aby disponovala dostatečnou rezervou na řádově desítky let dopředu,“ upozorňuje Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.