Toulovcovy Maštale: Vycházka divukrásným krajem skal na Pardubicku

Toulcovy maštale, Pardubický kraj. Foto: Jiří Novotný

Chcete poznat divoký kout naší přírody protkaný úzkými údolími a potůčky sevřenými labyrintem skalních měst? Přijeďte do Toulovcových a Městských maštalí nedaleko Skutče na Chrudimsku. Čeká vás skalní ráj, kde se kdysi dávno ukrýval rytíř Toulovec.

Parádní prolézačka pro děti

Toulovcovy maštale jsou přírodní oblastí Budislavských skal a borových lesů s borůvčím. Příroda vlivem pískovcových usazenin spolu s dalšími erozními vlivy vymodelovala nevšední krajinu, kde najdete řadu neobvyklých a jedinečných míst – bludiště skalních měst, křivolaké rokle, samostatné skalní útvary, potůčky a studánky. Přírodní rezervaci Maštale můžete prozkoumat ze všech stran, neboť je protkána značenými turistickými i cyklistickými trasami. Procházka spletí skalních uliček jistě nadchne také děti, takže dávejte pozor, ať se vám neztratí v některé z bočních roklin.

Za výchozí bod si můžete zvolit cestu z osady Vranice, kam se dostanete úzkou silničkou z Nové Vsi u Jarošova, nebo obec Bor u Skutče, vesničku Budislav či městečko Proseč. Odevšad vaše kroky povedou značené cesty. Je samozřejmě na vás, kterou trasu si zvolíte.

Přírodní rezervace Maštale

Nejpůsobivějším místem se svojí jedinečnou atmosférou i historií v této nádherné krajině je skalní pískovcové město zvané Toulovcovy Maštale. Tajemným skalám dal podle pověsti jméno loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec z tvrze v Jarošově. Vypráví se, že prý za mlada býval sprostým lapkou a do skalních jeskyní ukrýval koňské povozy plné kradeného zboží. Na stěnách kamenných chodeb jsou vyryty zajímavé názvy podle toho, co lidem připomínaly – Kuchyně, Sklep, Ložnice nebo Zvon.

Nedaleko známějších Toulovcových Maštalí najdete Městské Maštale, které sice neskrývají takové skalní bludiště, ale přesto vás příjemně překvapí. Rokle tu jsou mělčí a širší a celá krajina je více otevřená. A názvy skalních útvarů jsou neméně zajímavé – Pod deštníkem, Pancéřová loď či Kostelíček.

Také západní část rezervace nabízí rozmanité skalní útvary, například Kazatelna nebo skalní věž Petrovna, jejíž vrchol je upraven na vyhlídku. Přibližně 200 m od značené turistické trasy najdete zajímavý skalní útvar zvaný Kolumbovo vejce. Viklan stojí pouze patou na vlastním skalním podkladu a při pohledu na něj se vám bude zdát, že se musí každou chvíli zřítit do údolí.

Milovníci divočiny by při své toulce skalnatým terénem neměli opomenout další přírodní zajímavost, pseudokrasovou Dudychovu jeskyni. Jedná se o rozšířenou průrvu ve skále, kterou se dá vylézt až na vrchol skaliska. Přírodní rezervací Maštale protéka říčka Novohradka a také se zde nachází studánky – Mojžíšův pramen, Voletínská studánka nebo Džberka.

Několik rad na cestu

Na výlet do Toulovcových Maštalí nechoďte po dešti, neboť to u skal hodně klouže. Procházka bludištěm a přeskakování kamenů bude sice velkou zábavou a dobrodružstvím pro děti, ale cesta není přizpůsobena pro kočárky a odrážedla. Vhodnější je nosítko pro děti. Až budou vašeho malého průzkumníka bolet nožičky, můžete jej do něj posadit.

Sdružení obcí Toulovcovy Maštale

Toulovcovy maštale spojily okolní obce do stejnojmenného sdružení. Sdružení obcí Toulovcovy Maštale vlastní a provozuje tři rozhledny v mikroregionu, spravuje Turistické informační centrum Maštale, turistickou ubytovnu Toulovec, zajišťuje provoz Muzea dýmek a udržuje turistické trasy. A právě na webových stránkách sdružení obcí Toulovcovy maštale si můžete vybrat tu nejvhodnější trasu pro váš výlet těmito tajemnými skalami.

Místo

Pardubický kraj, okres Chrudim, Proseč

Kontakt

Sdružení obcí Toulovcovy Maštale
Borská 125, 539 44 Proseč
telefon: +420 469 319 413
email:
tic@mastale.cz
www.mastale.cz

Toulovcovy Maštale. Foto: Jiří Novotný
Toulovcovy Maštale. Foto: Jiří Novotný